Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Wikiderya'dan haberler...

 • *
 • İleti: 2255
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Wikiderya'dan haberler...
#15: 21 Nisan 2018, 11:54:07
Cem hemen ilgileniyor.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

 • *
 • İleti: 5529
  • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Wikiderya'dan haberler...
#16: 18 Haziran 2018, 12:32:38
Ne zamandır yazmayı geciktirdiğim Gideros Koyu,


https://www.wikiderya.org/wiki/gideros
 • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

 • *
 • İleti: 5529
  • Son Denk Kayıkçısı
Ynt: Wikiderya'dan haberler...
#17: 31 Ocak 2020, 12:33:21
İmece Deniz Ansiklopedisi Wikiderya tüm denizcileri katkıda bulunmaya davet ediyor!

 

2017 YILINDA KURULAN WWW.WİKİDERYA.ORGBUGÜN 1230 KONU BAŞLIĞINA ULAŞTI. İMECE DENİZ ANSİKLOPEDİSİNİN 2020 HEDEFİ: YENİ KATILIMCILARLA 2000 KONUDA AMATÖR DENİZCİLERİN SORULARINA YANIT VEREN BİR KOLLEKTİF BİLGİ KAYNAĞI HALİNE GELMEK.

35 yazarı ve isimsiz (anonim) katkıda bulunan sayısız denizcinin çabaları ile “İmece Deniz Ansiklopedisi WİKİDERYA” şimdiden 240 bin kelimelik bir dijital bilgi kaynağı ve seyir kılavuzu haline geldi. Türkiye Kıyıları ve Ege Adaları için Türkçe yayınlanan en kapsamlı dijital bilgi kaynağı olan Wikiderya’nın bireysel kullanıcı sayısı 2018’den 2019’a 3 kat arttı ve haftada 1000’in üzerinde bireysel ziyaretçi tarafından kullanılmaya başlandı.

Cruiserwiki gibi köklü uluslararası dijital kaynaklara göre çok daha güçlü ve kullanıcı dostu bir teknik altyapı kullanılan Wikiderya’nın ansiklopedi bölümünde 600’ün üstünde konu başlığı var. Bu konular tekne elektriğinden motora, demirlemeden denizde yaşam ve mutfak kültürüne, yelkenden meteorolojiye, navigasyona, deniz kitaplığına, yasal mevzuata kadar deniz ve denizcilikle ilgili her alanı kapsıyor.

Seyir kılavuzu ise doğrudan Navionics haritaları üzerinden takip edebileceğiniz 600’e yakın demirleme ve barınma yerinin dip yapısı, hakim rüzgarlar, tesis ve imkanlar, olası ücretlendirmelere ilişkin güncel bilgileri sunuyor. Seyir kılavuzunda yanaşmayı düşündüğünüz limandaki anlık hava durumu bilgileri ve 2 günlük ayrıntılı hava tahminleri de Windy uygulaması üzerinden ziyaretçiyle paylaşılıyor.

Ticari gelir amacı olmayan İmece Deniz Ansiklopedisi Wikiderya, denizciler için doğrulanabilir ve güncel bilgilerle, sürdürülebilir bir kollektif bilgi kaynağı oluşumunu hedefliyor.

“İmece-kollektif” sözcüğü Wikiderya’nın anayasasını oluşturuyor.

www.wikiderya.org ’un sahibi bir kişi ya da grup değil tüm denizciler olacak.

www.wikiderya.org ’un sayfaları kendi ismiyle ya da anonim katkıda bulunmak isteyen herkese açık kalacak.

www.wikiderya.org bugün ve yarın tüm denizcilerin ortak aklıyla yönetilecek.

 
 • IP logged
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

 • *
 • İleti: 1547
  • Classicboats Turkiye
Ynt: Wikiderya'dan haberler...
#18: 31 Ocak 2020, 18:24:27
" İşte, denizcilik bilgilerine, kültürlerine hayran olduğumuz toplumlar, bildiklerini ve düşündüklerini
söylemiş ama söylediklerini de her zaman yazmışlardır. Yazdıkları önce birkaç kağıda sığarken, zamanla büyümüş, risale olmuş, kitap olmuş, en sonunda da ağır kitaplar biçimine gelmiştir. Bu kitaplar kallâvi ciltler oldukları için gerçekten de çok ağır çekerler; hatta bazıları, sırf hafifletme amacıyla ince kağıda basılmışlardır, sayfalarının arkası bile görünür. "

./....
Azman Bir Ada Yavrusu
İkinci dünya savaşı sona erdiği zaman, Fransız direniş hareketinin kahramanlarından tanınmış bir gazeteci, Phillipe Viannay, France Soir gazetesinin kuruluşunda yer alır ama kısa bir süre sonra sahipleriyle anlaşmazlığa düşer. Bunun üzerine memleketi Bretanya'ya döner ve 1947 yılında bu bölgenin güney kıyılarında bulunan Glénan takımadalarında Glénans adında bir yelkencilik merkezi açar. Gönüllü eğitmenlik ilkesi ile çalışan bu merkez yıllar boyunca gelişerek 1974 yılında kamu yararına bir derneğe dönüşür. Günümüzde 13 binden fazla üyesi olan bu dernek, yelkencilik konusunda Avrupa'nın en büyük derneği olduğunu öne sürmektedir. Günümüzde Fransa'da ve İrlanda'da kurulu olan okullarında şimdiye kadar üç yüz binden fazla yelkencinin yetişmesini sağlamıştır. Fransızları bugün yelken dünyasının en önlerine getirmiş olan eğitim ortamının Glénans okulları olduğu bence kuşku götürmez.

Glénans okulları, eğitmenlerinin ders notları ile biriken bilgi ve deneyimi, 1961 yılındaLe Cours des Glénans(Glenans Kursu) başlığı altında bir kitap biçiminde yayımlamaya başlar. Son olarak 2002 yılında 1312 sayfalık altıncı yayımı (Paris: Éditions du Seuil) yapılan kitap, hiç kuşkusuz, yelkenciliğin dünyadaki en ağır kitabıdır. Yelken kullanımı ve manevralarından meteorolojiye, seyir bilgisinden tekne yapımı ve bakımına kadar akla gelebilecek her tür konuda ayrıntılı kuramsal ve uygulamalı bilgiler veren bu kitap, hep bu gibi temel kitapları, “alanının İncili” olarak nitelemeye meraklı batılılara göre gerçekten de yelkenciliğin İncilidir.

Cours'un önsözünde kitabın üç farklı özelliğinden söz ediliyor. Öncelikle ayrıntılı bir ansiklopedi olarak; bunun her ağır kitabın temel işlevi olduğu ortada. İkinci özelliğinin anlatımının zengin ve
güzel olduğundan söz ediliyor: “Örneğin, kontra değiştirirken mürettebatın yaptığı hareketlerin ya da sudan etkili bir kalkış yapan bir sörfçünün hareketleri; bunların anlatımı gerçekten ufak romanlar gibi, bunlardaki ayrıntının anlatımı okuyucuyu herhalde baştan çıkaracaktır”. (Ne kadar Fransız bir övünme ifadesi, değil mi?) Üçüncü olarak da, imge ve çizimlerden özellikle haz alanlar için de güzel bir fotoğraf ve desen albümü özelliği ile.
Mustafa PULTAR

Daha fazlasını merak ederseniz http://egeiou.blogspot.com/2014/01/agir-kitaplar-mustafa-pultar.html

İşte Wikiderya'nın da gün be gün nakış gibi dokunarak veya damlaya damlaya kocaman bir okyanus olması hepimizin amacı ve gururu olmalı.

 • IP logged
“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

 • *
 • İleti: 4172
Ynt: Wikiderya'dan haberler...
#19: 01 Şubat 2020, 09:33:48
Gerçekten de çok özel/zarif bir emek.
Wikiderya, herkesi üye olmaya ve başlıklara katkıda bulunmaya çağırıyor.
Her bir denizcilik platformuna/bloğuna destek olmamız gerekiyor elbette. Ama Wikiderya sahiden elimizin altında derli  toplu bir ansiklopedi olma yolunda ilerliyor.
 • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

 
Yukarı git