Gönderen Konu: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella  (Okunma sayısı 826 defa)

Çevrimdışı Serkan Güvenen

 • *
 • İleti: 1023
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #15 : 16 Eylül 2020, 14:29:49 »
Ben bunu görmemişim nefis olmuş insan üstüne basmaya kıyamaz.

Çevrimdışı Ersin Böke

 • *
 • İleti: 119
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #16 : 17 Eylül 2020, 19:41:19 »
Serkan, Zorunluluklar çözüm getiriyor. Tayo Mar gibi küçük bir tekne ile uzun seyirler yapmayı deneyince yer ve hafiflik çok önemli oluyor.

Kullandığım ağaç Apachi denilen bir ağaç. Hepiniz biliyorsunuz aslında. Hani şu saunaya gittiğinizde oturduğunuz beyaz ağaç. Saunalarda tercih edilmesinin nedeni ısı geçirmiyor olması. Yoksa üzerinde oturmak mümkün olmazdı. Son derece pahalı. Ben bir tadilat sırasında bunları söktürüp saklamıştım.  Yumuşak sanki her yöne lifli ancak son derece sağlam bir ağaç aynı zamanda. Isıya bu kadar dayanıklı olması denizde de kullanılmasına imkan veriyor. Tik yerine geçer mi? O kadar da uzun boylu değil. Üzerinde yüründüğünde iz ya da çizik olabilir.

deniz merdivenini de bu ahşap ile yaptım. Suyun içerisinde çok uzun süre durduğu halde çok başarılı. Hiç bir çürüme yok.Gerçekten de ilk yaptığıma göre ben de çok beğendim. Öyle ki bir önce yaptığımı tamamen söküp yeniden yaptım. Yani bu üçüncü pasarella oldu açıkçası.

Kano tipi olmasının nedeni aslında pasarelleanın geniş olması gereken yer tam da ortası. Tekne tarafı ve kara tarafı aslında denizin üstünde olmadığından çok geniş olmasına gerek yok. Sonuçta Tayo MAr 'da bir bumkin olduğundan pasarellanın 2.20 m uzunluğunda olması gerekiyor.

Hem hafif hem dayanıklı olmasın gerektiğinden kano tipi vermek için önce baş ve sondaki yatay kayıtları atıp, sonra ortasından daha uzun bir kayıt ile gerdirerek kano şeklini veriyorum. Bu gerginlik de taşıma gücüne olumlu etki yapıyor.

Son olarak delikleri açıyorum. Taşıma gücüne bir etkisi olmadığından bu delikler tamamen hafifletmeye yönelik. Bu pasarellanın tek hatası kayıt tahtalarının arası biraz fazla açık olmuş. Bendeki daha dar.

Ağaç beyaz olduğundan vida kullandığınızda bir süre sonra leke bırakıyor. O yüzden sadece ahşap kavalyeler kullandım. Yapıştirici olarak ise deniz tutkalı.

Sonrasında zımpara aşaması geliyor. Tüm keskin noktaları yuvarlayıp zımparalıyorum. Bunun farklı bir amacı vardı aslında. Malum Tayo Mar'da bu tür ekipmanların birden fazla görevi var. Bu pasarellanın bir görevi de çocukların yüzerken kullandıkları köpük üzerinde çocukların sevdiği kahramanların resimleri olan plastik yüzme tahtalarından Tayo Mar 'ı kullanmaktı.

Küçük kızım Lal , üzerinde minyon karakteri olan bu yüzme tahtasını  tam da çarmıhların arasına sıkıştırıyor ve Tayo Mar 'a o kadar yakışmıyor ki o tarafa bakamıyorum bile. Havuzda kullanısın bahanesi ile eve getirdim ama yok bu teknenin diye geri getirdi.

İşte pasarella bu görevi de görüyor. O yüzden kıymık ya da keskin bir yer olmamalı. Ama Hala minyon bana pis pis sırıtıyor teknede.

Çevrimdışı Burak Doneray

 • *
 • İleti: 1939
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #17 : 17 Eylül 2020, 22:32:36 »
Geri vermem  . Hiçte açık değil araları 46 giyiyorum ben. Tekrar teşekkür ederim .Yazılarını tekrar burdan okumak benim için güzel olacak .Resmin nerde kilomu aldın yoksa koymamışsın torppilin kim bakayım senin.😎

Çevrimdışı Ersin Böke

 • *
 • İleti: 119
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #18 : 18 Eylül 2020, 07:25:22 »
Yine de biraz daha dar olsa iyi olurdu. Güle güle kullan.

Çevrimdışı Ersin Böke

 • *
 • İleti: 119
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #19 : 18 Eylül 2020, 12:23:07 »
Benim pasarellanın son hali


Çevrimdışı Serkan Güvenen

 • *
 • İleti: 1023
Ynt: Korona Günlerinde Kano Tip Pasarella
« Yanıtla #20 : 18 Eylül 2020, 12:30:08 »
Benim pasarellanın son haliŞu resimler ahşapla uğraşmayı özlediğimi hissetim , uzun süredir uğraşmıyordum . Artık yavaş yavaş kışta geliyor alüminyum pasarellamda eskimişti bende onun yerine yapayım bir tane  8)