Gönderen Konu: Sintine temizliği  (Okunma sayısı 281 defa)

Çevrimdışı İlkay Ersoy

  • *
  • İleti: 115
Sintine temizliği
« : 21 Eylül 2019, 16:20:05 »
Sintine teknenin namusu bana göre.. Hiç koku üretmemesi, açtığın zaman bal dök yala olması çok önemli. Hem halı altı sayılır hem de bizim için önemli bir depolama alnı olduğu için temiz kalması hoşumuza gidiyor. Ben de eşim de sintineye çok önem verdiğimiz için düzenli temizlik yapıyoruz. Nasıl bir yöntem uyguluyoruz yazmak ve alternatifler varsa öğrenmek istiyorum.

Tüm farşları kaldırıp farş tahtalarının altını bir güzle siliyoruz. Sonra bir kenara kaldırıyoruz.
Sintinenin ulaşabildiğimiz her yerini (kuruysa ki genellikle kurudur) elektrikli süpürge ile süpürüyoruz.
Kalabilecek bir takım parçacık, saç kılı vs ise ıslak bezle toparlıyoruz.

Sonra otomatik sintine pompasını kapatıp piyasada satılan sintine temizleme deterjanı/şampuanı artık her ne ise üzerinde belirtilen ölçekte su ile karıştıırp sintinenin üçte biri dörtte biri kadar deterjanlı su ile dolduruyoruz.

Sonra farşları kapatıp mümkünse dalgalı suda seyre çıkıp şapır şupur tüm sintinenin temizlenmesini sağlıyoruz.
Sintine pompasını açıp sintinnein boşalmasını sağladıktan sonra bir güzel durulama ve kurulama işlemi yapıp, farşları da son bir kez siliyor ve sırıtarak (gerçekten sırıtıyorsunuz o tertemiz sintineyi görünce) farş tahtalarını kapatıyoruz.

Mümkünse her sezon en az bir kez yapıyoruz bu işlemi.

Soru : Piyasada kullanılan sintine temizlik malzemeleri haricinde, aynen bu yöntemi uygulayabileceğimiz  doğal bir temizlik ürünü öneriniz var mıdır? 
 

Çevrimdışı Murat Erciyes

  • *
  • İleti: 210
Ynt: Sintine temizliği
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2019, 20:14:47 »
Balım’da her yıl bir defa farş tahtalarını söküp deterjan ile temizleriz. Teknede kedi olduğu için kumu, maması falan mutlaka aradan içeri düşüyor. Sonra bu deterjanlı suyu süngerle mümkün mertebe gri su tankına alırız. En son su doldurup, özellikle manuel pompa ile atarız ki o da su görsün. Yoksa zamanla körüğü çatlıyor ve değiştirmek azap doğrusu.
BALIM SY