Gönderen Konu: Bozkurt-Lotus Davası sonuçlandı  (Okunma sayısı 502 defa)

Çevrimdışı Hasan Toparlak

  • *
  • İleti: 975
Bozkurt-Lotus Davası sonuçlandı
« : 07 Eylül 2019, 11:07:38 »
Türk bayrağını taşıyan Bozkurt adlı kömür nakliye gemisi, 2 Ağustos 1926 gecesi Midilli açıklarında Fransız bayraklı Lotus ticaret gemisiyle çarpışarak battı. Lotus gemisi, ikiye bölünerek batan Bozkurt gemisinden, aralarında kaptanın da bulunduğu 10 Türk vatandaşını kurtardı. Kazada sekiz Türk gemicisi ise hayatını kaybetti. Kazadan sonra yoluna devam eden Lotus, 3 Ağustos’ta İstanbul limanına vardı.

Açılan soruşturma üzerine Lotus gemisinin nöbetçi kaptanı Fransız uyruklu M. Desmond ile Bozkurt’un kaptanı Hasan Bey, mahkeme tarafından tutuklandı. Yargılama sonunda Fransız kaptan 80 gün, Türk kaptan da 4 ay hapse mahkûm edildi.

Bu durum Fransız hükümetini ayağa kaldırdı. Türk mahkemesinin yetkisizliğini öne süren Fransızlar, Desmond’un hemen serbest bırakılmasını talep etti. Türk tarafı ise, uluslararası hukuk çerçevesinde Fransız kaptanı yargılamaya yetkili olduğunu savundu.

Bu dava hem Fransız hem de Türk kamuoyunda aylarca tartışıldı. Buradaki esas konu, uluslararası topluma eşit bir üye olarak katılmak isteyen genç Türkiye Cumhuriyeti ile, Osmanlı dönemindeki kapitülasyonların avantajlarını sürdürmeye çalışan Fransa arasındaki uyuşmazlıktı. Dolayısıyla bu dava sadece basit bir gemi kazası olarak değil, milli bir mesele olarak ele alınıyordu.

Sonunda her iki hükümet de uyuşmazlığın Uluslararası Adalet Divanı’nda çözümlenmesi noktasında anlaştılar. Adalet Divanı, konuyla ilgili kararını 7 Eylül 1927’de açıkladı ve Türkiye’yi haklı gördü. Bu kararla genç Türkiye Cumhuriyeti, ilk uluslararası hukuk zaferini elde etti.

http://www.ismetinonu.org.tr/tarihte-bugun-7-eylul/?fbclid=IwAR2CSMkVUsJIGrvIhbJjw_q9p6kvxhg2D4N8bU8iCAGiWdXHT3KguYjzbcU

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 4994
Ynt: Bozkurt-Lotus Davası sonuçlandı
« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2019, 12:22:31 »
Teşekkürler, daha önce duymamıştım.
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

  • Donatan Temsilcileri
  • *
  • İleti: 955
Ynt: Bozkurt-Lotus Davası sonuçlandı
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2019, 23:28:59 »
Hasan Reisim

Bu konuyu bilmiyordum. Sayenizde öğrendim. Teşekkürler.

S/S. BOZKURT..

YAPIM YILI. : 1890
YAPIM YERİ : RUSYA
TONAJI. : 1010. GRT.

1890. ZAPOROZHETZ. ( RUS )
1912. SV. NİCOLAY. ( RUS )
1921. ROCHDALE ( RUS )

1924. BOZKURT. ( NAFİ VE ETHEM BEY )
1926. MİDİLLİ ÖNLERİNDE S/S LOTUS GEMİSİYLE ÇARPIŞIP BATTI.

Bozkurt - Lotus Davası isimli 518 sayfalık bir eser çok geniş bir içerikle rahmetli Adalet Bakanımız Mamut Esat Bozkurt'un anısına 60. ölüm yıl dönümünde Ankara, Nobel yayın dağıtımdan 498 numara ile 1. baskısı,Aralık 2003 tarihinde yayımlanmıştır. Bu iki gemi arasında meydana 2 Ağustos 1926 tarihinde Adalar Denizinde ( Ege Denizinde) Midilli Adasının Batısında Sığrı Limanı açıklarında meydana gelen çarpışma, Bozkurt'un batması ve 8 Türk denizcisinin ölümüne sebep olmuştur.Bozkurt süvarisi ile birkaç tayfayı kurtarıp denizden almış olan Fransız vapuru 3 Ağustos günü İstanbul limanına gelerek demirlemiştir. Ölenlerin aileleri tarafından açılan dava üzerine Türk adliyesi çarpışma sırasında Bozkurt gemisine kumanda eden Türk vatandaşı olan Hasan Bey ile ayni zamanda Fransız Lotus gemisinin vardiya zabiti Fransız kaptan Jean Demons aleyhine cezai takibat yapılmıştır.İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi 13 Eylülde kararını vermiştir.Fransız vardiya zabiti Demons 80 gün hapse mahkum edilmişti.İbret verici bir çok olaylar Fransa ile Türk hükümetleri arasında cereyan etti ve sonuçta Lahey Adalet Divanında görülen davada Türk tarafını savunan merhum Mahmut Esat'ın zaferiyle bitti. Ayrıca bu hususta özet bilgi edinmek isteyenlerin 20 Şubat 2005 tarihli Hürriyet gazetesini 21. sayfasında Sayın Murat Bardakçı'nın '' Mahmut Esat Bozkurt, 35'indeyken Lahey'de Fransızları fena devirmişti '' isimli makalesini okumalarını da tavsiye ederim. Mahmut Esat’a Bozkurt Soyadını bu davadan sonra Atatürk bizzat vermiş.

Bozkurt gemisinin sahipleri mübadele için Ankara'nın verdiği teşviklerden yararlanmış olmasına rağmen bu teşvik alımında usulsüzlük yaptığı için TC ile davalık idi buna rağmen adalet bakanımız tarafından Lahey'de savunulmuştur. Burada devletler hukuku önem arz etmiştir. Hatta bir de mübadelede taşınan kişilerin bedeli Bozkurt armatörüne ödenmediği için de bir dava devam.ediyordu.

http://www.hurriyet.com.tr/mahmut-esat-bozkurt-35-indeyken-lahey-de-fransizlar-i-fena-devirmisti-297964


https://cumhuriyettarihimiz.blogspot.com/2015/08/bozkurt-lotus-olay-ve-cumhuriyetin.html?fbclid=IwAR0hlcBXX-E_KNAJI3wjvNvZEIG6zkeBBU501VxVFBVQLl5zO4RLKplHWK8Bozkurt Gemisi