Gönderen Konu: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "TEKNELERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"  (Okunma sayısı 711 defa)

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 472
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ticari-yatlarin-ozel-tekne-sinifina-gecisi-kolaylasiyor-41251900


"TEKNELERİN BARINMA SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ"

Balıkçı barınaklarında özel teknelere yer tahsisi yapılması için bir proje başlattıklarını anlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Bu projeyle özel tekne sahipleri düşük fiyatlarla teknelerini barındırabilecek. Proje kapsamında, 2020'ye kadar özel tekneler için yaklaşık 20 bin bağlama yeri tahsis edilmesi planlanıyor. Ülkemizdeki özel teknelerin barınma sorununu bu şekilde çözeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Turhan, ticari yatların özel tekne sınıfına geçişini kolaylaştırmak için yeni bir düzenleme yaptıklarını işaret ederek, "Söz konusu düzenlemeyle ticari yatın ilk kayıt tarihinden itibaren 5 yıl sonra yapılacak özel tekne cins değişikliğinde uygunluk değerlendirmesi aranmayacak. Geçiş maliyetini düşürecek uygulama 1 Temmuz 2019'da yürürlüğe giriyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, denizcilikte sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak için çalıştıklarını vurgulayarak, "Denizci ülke, denizci millet idealiyle yolumuza hızla devam edeceğiz." dedi.
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 472
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
- Özel tekne sahipleri düşük fiyatlarla teknelerini barındırabilecek.
- Proje kapsamında, 2020'ye kadar özel tekneler için yaklaşık 20 bin bağlama yeri tahsis edilmesi planlanıyor.
- Ülkemizdeki özel teknelerin barınma sorununu bu şekilde çözeceğiz.

Haberde yer alan bu üç iddialı madde ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyim?

DADD'da Barınak sorunu ile ilgili bazı projeler üretiyordu; çalışmalar ne aşamaya geldi acaba?
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

 • *
 • İleti: 5046
Evet bu bilgi için , bir kaç detay biliyorum. MEvcut balıkçı barınaklarının atıl kapasiteleri ve kullanım şekilleri hakkında bir  kaç tane doktora ve yüksek lisans düzeyinde tez gördüm. Ciddi çalışmalar yapılmış, hatta bürokratlar barınaklardaki plakalı teknelerin balıkçı olmadığını, keyifçi olduğunu hatta gereksiz yerlere bile barınak yapıldığını biliyorlar.
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 472
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
İstanbul dışındaki balıkçı barınaklarında boş kapasite olabilir ama istanbul içindekiler lebaleb dolu, insanlar sıraya giriyor. 2010 yılında küçük teknem için iki yıl beklemiştim de sıra gelmemişti.  Diyeceğim barınakların boş kapasiteleri  zaten amatör tekneler için kullanılıyor. Fiyatları  da marinalara göre hesaplı ama ucuz da değil; 10 metre tekne yaklaşık  7500tl/yıl kira ödüyor. Acaba ucuzlatma derken ne kastediliyor? Bir ara barınakları İspark işletecek denmişti; bir düzen, disiplin ve güvenlik gelir belki derken, bir taraftan da fiyatlar daha da artar mı diye endişelenmiştik. Haber çok açıklayıcı değil,  bekleyip göreceğiz bakalım.
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Ziya GÜNEŞ

 • Ziyaretçi
Böyle haberlere "kategorik" olarak inanmıyor ya da şüpheyle yaklaşıyorum.
Örneğin, geçen hafta sonu Sağlık Bakanı, kişisel veriler ile ilgili bir haber geçti ve kişilerin istemediği takdirde, verilerini paylaşmak zorunda olmadıklarını söyledi.
Ama dün resmi bir yazı ile (ki özel muayenehanemde çalışıyorum) 2018-2019 yılına ait tüm hastalarımın verilerini, kamu ile paylaşmam istendi.
Bu nedenle, böyle bir haber duyduğumda, yerler biraz daha azalıp biraz daha pahalanacak diye anlıyorum

Çevrimdışı Mustafa Ertör

 • *
 • İleti: 1196
 ........Diyeceğim barınakların boş kapasiteleri  zaten amatör tekneler için kullanılıyor. Fiyatları  da marinalara göre hesaplı ama ucuz da değil; ......

Hulusi Reisim Yukarıda yazdığınız Barınakları özetliyor.Bu fiyatı biraz daha düşürmeyeceklerine göre biz amatörlere faydası dokunmaz gibi .
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

Çevrimdışı Mehmet Cömert

 • *
 • İleti: 117
Konuya sadece İstanbul ve popüler yerleşim merkezleri olarak bakılırsa çözüm sıkıntılı gibi gelebilir.
Ancak yapılmak istenirse mevcut uygun Barınakların mendirekleri kullanılarak ponton sistemine geçilerek
ciddi bir yer kazanmak mümkündür.Devlet yapar mı bilemem ancak Teknesini 6 8 ay içinde yaşıyarak kullanan denizciler için
Marmara içinde 3 -4 saat araç yolculuğu ile ulaşılabilecek yerler mümkün.

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 472
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
Eski Ataköy Marinanın hemen yanına devasa bir Marina yapıldı; 2000 tekne bağlama kapasitesinin olduğu söyleniyordu. Büyük rakam; İstanbul için önemli bir rahatlama getirir. Ancak bir türlü devreye alınamadı galiba? Tabii, bu kapasite artışı euro seviyesinde olan marina fiyatlarını düşürür mü bilemem. Eğer fiyat düşmesi sağlanıp, bir miktar tekneyi Yeni Ataköy Marina kendine çekmeyi sağlayabilirse, İstanbul'un Avrupa yakası Balıkçı Barınaklarında belli bir rahatlama oluşabilir.

İstanbul dışı Barınaklarda çok problem olmuyor; boş kapasite bulunabiliyor sanıyorum?
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Çevrimdışı Deniz Akaltan

 • *
 • İleti: 286
 • Viya böyle!
ADF, kurulduğu yıllarda bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapmış ve başvurularda bulunmuştu. Türkiye kıyılarında ihtiyacın çok üzerinde balıkçı barınağı bulunmakla birlikte, yat turizmi ve balıkçılık sezonlarının farklı tarihlerde olması, bu barınakların rahatlıkla efektif olarak kullanılabilmesini sağlamaktadır. Ancak barınakların yönetimlerinin ve hukuki durumunun farklı farklı olması, kullanılmayan veya yanlış yapılan barınakların atıl halde bulunması, balıkçı barınaklarının çoğunluğu Karadeniz kıylarında olmasına rağmen yat turizminin bu kıyılarımızda çok az olması vb. gibi zorluklar var.

Mehmet Reis'in yukarıda belirttiği gibi; basit güvenlik önlemleri, elektrik ve su için basit ama sağlam alt yapı, ponton ve bağlama ekipmanları ile kolaylıkla kapasite arttırılabilir. Bunu yapan barınaklar var ve fiyatları yazıldığı gibi marinalara yakın maalesef.

Yolu denizden geçen herkesle, elbet bir gün, bir yerde buluşuruz!