Gönderen Konu: CENNET'İ TALAN ETME  (Okunma sayısı 435 defa)

Çevrimdışı Mehmet Sürücü

 • *
 • İleti: 142
 • Keşke insanyürüyüşünü dünya ile bütünleştirebilsek
  • Kapina
CENNET'İ TALAN ETME
« : 14 Ağustos 2019, 17:19:59 »
Cennet’i Talan Etme

Köyde, Bayram zamanı bir-iki gün işe gidilmiyor. Namazdan sonra köy halkı İskele Meydanı’nda toplanıyor. Meydanın en uygunsuz yerine bir 8-10 özel araç çekilmiş. Meydanın kenarında, en gencinden, sıranın sonunda sandalyede oturan en yaşlısına uzanan geniş bir çember oluşuyor. İmam efendi’ye; Anons ederse araçların oradan çekilebileceğini söyledim. “Kime ne zararı var ki arabaların?” dedi. Çember buralarda kesintiye uğruyor. Sıradaki arkadaşım; “Boşuna konuşuyorsun. İmamın arabası da orada,” diyor fısıltılı bir sesle.

Gençler başlatıyorlar bayramlaşma seramonisini. Geçlerin tarafından toplanan bir kurdele, el öperek, el sıkışarak yaşlılara doğru akıyor. Herkes bayramlaştıktan sonra köylüler evlere, kurban kesimi için gidiyor. Törenden sonra meydanda kalan birkaç yaşlı, alana çekilen araçların uygunsuzluğundan, insanları ne kadar boşvermiş ve duyarsız olduklarından şikayet ediyor.

Birinci gün boğazları kesilen oğlakların seslerini duymamaya çalışmakla, büyükleri ziyaretle, bayram nedeniyle köye dönen arkadaşlarla hasret gidermeyle geçip gidiyor.

İkinci günü denize gitmek istiyoruz. Ama sahil yakın çevreden gelenlerle -köylüler denize girmiyor, bu da ayrı bir anlatı konusu- dolup taşacak. Bunu anlamak zor değil. İnsan olmayan bir yere gitmek istiyoruz. Köyün doğu tarafındaki Bekir Limanı bu iş için ideal. Oraya gitmeye karar veriyoruz. Malzemeler hazırlanıyor. Torunum Deniz’i sırtlıyorum. Yukarıdan koyun camyeşili denizine durup durup bakıyor, gördüğümüzün tadına vararak iniyoruz. “Dede burası çok güzel. Hep buraya gelelim,” diyor Deniz.

Yolun yarısında arkamızda insan sesleri duyuyorum. Saçsakala karışmış, kolları omuzları deniz yanığı erkekler, koşturarak gelip yetişiyor.

“Hayırdır?” diyorum.

“Denize ağbi,” diyor en yaşı geçkinceleri.

“Burasını nereden biliyorsunuz? Çok sapa bir yer bura.” karşılığını veriyorum. Sesimdeki belli belirsiz hoşnutsuzluğu gizlemeye çalışmıyorum.

“Bu koy Cennet gibi ağbi,” diyor.“

Ben;”Cennet’e girmek ne kadar da kolaymış,” derken, acele adımlarla geçiyorlar yanımdan. Gençten olana “Koş sen, kayaların dibini kap,”diyor gençlerin birine. Patikada ayakları dolanan, düşmemeye çalışan genci bir güzel de azarlıyor koşamadığı için.

Biz diğer kenara açıyoruz şemsiyelerimizi. Çitlediğimiz kabak çekirdeklerini bir gazeteye ata ata sohbet ederken onların nağraları, “Ah!”ları, “Oh!”ları, bol vurmalı müzikleri yankılanıyor kayalarda. Akşama doğru arkalarında yenmiş karpuz kabukları, boş bira, su şişeleri, poşetler, tavuk ambalajı tabakları, türlü “ifrazat” bırakarak, güle oynaya gidiyorlar.

İnsanları “Cennet”ten nasıl uzak tutabileceği üzerine düşünüyorum. Sessiz, sakin, ıssız hiçbir yer kalmayışı, her yerin insan işgali altında oluşu gerçeğini bir kez daha Bekir Limanı'nda görmenin sıkıntısı, üzüntüsü kaplıyor içimi. Ben de insanım. Bu bile bana "battı" durdu. Karmaşık duygularla cebelleşiyorum gün boyu. Tür değiştirme olanakları üzerine hayaller kuruyorum.

Akşama doğru duyuyorum Marmara Adası’ndaki büyük yangını, yangında yanarak ölen yüzü geçgin hayvanı.

Çevrimdışı Hulusi Gülen

 • *
 • İleti: 469
  • S/Y GÜLEN MARTI SEYİR DEFTERİ
Ynt: CENNET'İ TALAN ETME
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2019, 17:36:51 »
Mehmet Reis, Navionics'den şimdi baktım Bekir Limanına, Ballıpınar'ın Çayağzı tarafında güzel bir koy olarak gözüküyor. Bir kaç yıl önce Kapıdağ seferimizde bu koyları çok beğenmiştik ama deniz anası çokluğundan keyifle yüzememiştik. Bu yıl da bir Marmara adaları, kapıdağ planımız var;  şimdilerde nasıl acaba?
S/Y DUA-1 Hayatta olabileceğiniz en güzel yer, bir DUA'nın içinde yer almaktır. Şems-i Tebrizi

Çevrimdışı Mehmet Sürücü

 • *
 • İleti: 142
 • Keşke insanyürüyüşünü dünya ile bütünleştirebilsek
  • Kapina
Ynt: CENNET'İ TALAN ETME
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2019, 17:48:27 »
Bekirlimanı; daracık bir koy. Denizi temiz. Kuzey batı tarafındaki çıkıntı, burayı denizden gelen çöplerden, poşetlerden, atıklardan koruyor. Kıyıda çok ince, güzel bir kum var. Kıyıdan 25-30 metreye kadar olan bölümü insan boyunu geçmeyecek kadar sığ. Koyda su yok.

Yakın zamana kadar sarp bir patikadan inerek ulaşıyorduk koya. Yamaçtaki keçi ağılına rahatça gidebilmek için iş makineleriyle açılan toprak yol, buraya ulaşımı dolayısıyla insanların kolayca koya inmesini sağladı.

Koyda anormal bir denizanası yok. Ufak tefek ölü deniz analarına rastladım. Kıyıda bir parça yeşil, ipliksi yosunlar var.


Çevrimdışı Hasan Toparlak

 • *
 • İleti: 976
Ynt: CENNET'İ TALAN ETME
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2019, 22:59:16 »
Tuzlu su dezenfektan. Denize girdikçe arınır insanoğlu.

Benim teselli kaynağım bu.

Zamanla ...

Çevrimiçi Cem Gür

 • *
 • İleti: 1502
  • Classicboats Turkiye
Ynt: CENNET'İ TALAN ETME
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2019, 00:49:14 »
"Cennet"in talanı yeni bir olgu değil.

"İnsanoğlu" bu gezegende var olduğundan beri, yani kabaca 35-40.000 yıldır cennetin her köşe bucağını vahşice, hunharca, acımasızca katlediyor, taaa tarıma geçişinden beri. Yani "insanın" bu gezegendeki geçmişi tam tanımı ile "boklu".

Geldiğimiz noktanın da artık geri dönüşü yok. Bu gezegen, tıpkı daha önce de olduğu gibi, insan eliyle külliyen bir yıkıma dört nala ilerliyor. 

Tek tesellimiz doğanın, yok oluştan, total destrüksiyondan sonra kendini rejenere edebilmesi, yenileyip, yinelemesi. Tabii "insansız" olarak belki yüzbinlerce yıl sonra.

“İçinde ütopya olmayan bir dünya haritasına bakmaya bile değmez… İlerleme dediğin, ütopyaların gerçekleşmesidir” diyordu Oscar Wilde.

Çevrimdışı Öcal Turan

 • *
 • İleti: 386
Ynt: CENNET'İ TALAN ETME
« Yanıtla #5 : 22 Ağustos 2019, 10:25:08 »
Kutsal kitaplarda da yazıyor zaten İnsanoğlu bu dünyaya ait değil ,  bulunduğu yeri bk.ladığı için buraya sürgün gelmiş.
Ne bekleyebiliriz ki. :-[