Gönderen Konu: DADDRalli Akdeniz 2019  (Okunma sayısı 476 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5029
DADDRalli Akdeniz 2019
« : 08 Nisan 2019, 00:22:20 »
 DADDRalli Akdeniz 2019 duyurusudur.


 Akdeniz 2019 (Likya, Pamfilya ve Kilikya) “Eski Uygarlıkların Dümensuyunda Seyir”
 
Bu rallimizde Akdeniz’in Türkiye güney kıyılarının doğal ve tarihi güzelliklerini, eski uygarlıkların ayak izlerini takip edeceğiz.
 
Bugün için 2019 yılında Akdeniz’de yapılan tek yat rallisi DADDralli Akdeniz’dir. Bir zamanlar EMYR vardı. Önümüzdeki yıllar yapılacak mı bilinmiyor.
 
Ortalama 35 yatın katılımıyla gerçekleştireceğimiz ralliyi 40 tekne ile sınırlayacağız. 1 Eylül 2019 da Orhaniye Martı Marina’dan başlayacak, 24 Eylül’de İskenderun’da olunacak, uygun bir limandan Kıbrıs’a geçilecek ve yeniden Türkiye kıyılarına dönülüp 15 Ekim’de Fethiye Ece Marina’da olunacak. Burada bir ralli bitiş akşam yemeğinde beraber olacağız.
 
Ayrıntılı bilgi ve katılım formu için:  https://www.denizlerdeyiz.org/daddrally-mediterranean-2019/
 
Orhaniye-İskenderun-Kıbrıs-Fethiye güzergahında 51 günde 25 yerde geceleyecek ralliye istenilen duraktan katılıp, ayrılmak mümkündür. Her limanda DADDralli Dostları bizleri karşılayacaklar, ikramlarda bulunacaklar ve gezilerde rehberlik edeceklerdir.
 
Güzergâh üzerinde Dalaman (DLM), Antalya (AYT), Gazipaşa-Alanya (GZP), Adana (ADA), Hatay (HTY) ve Ercan (ECN) havalimanları bulunmaktadır.
 
Eski Uygarlıkların Dümen Suyunda Seyir
 
“…Son limana girdi demirledi gemi, çıkmamak üzere Çünkü ne rüzgardan ne de gün ışığından medet var artık; Işık taşıyan şafağı terk ettikten sonra Kaptan Eudemos,oraya gömüldü gün misali kısa ömürlü gemisi, Kırılmış bir dalga gibi…”
 
Olimpos Antik Kenti’nin denize açılan ağzında bulunan Kaptan Eudemos’un lahdi üzerine kazınmış bu duygusal dizeler, binlerce yıldan bu yana Anadolu’nun Akdeniz kıyılarında hayat bulmuş kavimlerin denizle olan güçlü bağlarını gösteren birçok izden bir tanesini oluşturur.
 
Önemli bir kültürel miras barındıran bu topraklarda bir uygarlık sona ererken yeni bir tanesi doğmuş ve Akdeniz kıyılarını adeta bir açık hava müzesi haline getirmiştir. 
 
Bu uygarlıkların bazıları kentlerini güvenlik kaygısıyla yalçın kayalara ve yüksek dağların tepelerine kurmuşlarsa da önemli kentler hep denize yakın bir konumda denizin bereketinden faydalanan kentler olmuşlardır.
 
Kimi zaman çıktıkları seferlerde anaforlu denizleri, kentlerinin adından önce anan bu insanlar eşşiz şaraplarını,  zeytinlerini ve değerli mallarını bu limanlardan uzun rotalarla birçok yere ulaştırmışlardır. 
 
Dönemin sınırlı olanaklarıyla gerçekleşen bu seyirler kentlere refah getirirken önemli askeri birlikteliklere de öncülük etmiştir.
 
2019 yılı Eylül ayında, DADD öncülüğünde yapılacak ralli de geçmişin bu önemli rotasının amatör denizciler tarafından bir kez daha kullanılmasına vesile olacaktır.
 
Bu rotada önce “Işık Ülkesi” anlamına gelen Lykia Bölgesi kıyılarını katedeceğiz.
 
Antik çağda Dalaman Çayı’ndan başlayarak Antalya yakınındaki Phaselis’i de içerisine alan ve günümüzde Teke Yarımadası olarak  anılan bu bölge Anadolu’nun en gizemli topraklarını barındırmaktadır. 
 
Denizin içerisinden fırlamış gibi duran  lahitleri, kayalara oyulmuş bir şehri andıran mezarları ve zengin kalıntıları ile adeta bir kültürel şölen veren bu bölge kıyıları amatör denizcilerimizin ilk duraklarını oluşturacaktır. 
 
Özgürlüklerine düşkünlükleri ile bilinen Lykia’lılar kimi yerde Troya Savaşı’ında Troyalılar’a yardıma giden kuvvetler içerisinde karşımıza çıkarken kimi yerde ise bir çok gemi ile katıldıkları seferler ile denizcilikteki hakimiyetlerini belli ederler. 
 
Onurları ve özgürlükleri uğruna toplu intiharları dahi yeğleyen bu halk bizlere kendi anlatımları ile “hiç sönmeyecek olan bir ateş” bırakmıştır.

 
 
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/