Gönderen Konu: ANKETLER/LİSTELER NE SÖYLER  (Okunma sayısı 544 defa)

Çevrimdışı Mehmet Sürücü

  • *
  • İleti: 142
  • Keşke insanyürüyüşünü dünya ile bütünleştirebilsek
    • Kapina
ANKETLER/LİSTELER NE SÖYLER
« : 27 Ocak 2019, 15:13:03 »
ANKETLER/LİSTELER NE SÖYLER

Günlük hayatımızda pek çok listeler hazırlarız. Markete, pazara giderken, tatile, işe, daha pek çok şey için. Liste çıkarmanın bir sanat olduğunu öne sürenler var. Bunu bir edebi sanata dönüştürenler de. Aşağıdaki liste yaşlılık günleri için, çıkarılmış;

“YAŞLILIK GÜNLERİM İÇİN KURALLAR (1699)
Sakın genç bir kadınla evlenme.
Sakın gençlerle dostluk etme, meğer ki bunu kendileri isteyeler.
Sakın huysuz ya da asık suratlı ya da kuşkulu olma.
Sakın günüün adetlerini ya da anlayışlarını ya da modalarını ya da insanlarını ya da savaşı vb. Kötüleme.
Sakın çocukları sevme, hatta yanına bile yaklaştırma.
Sakın aynı hikayeyi hep aynı kişilere yeniden anlatma.
Sakın açgözlü olma.
Sakın özenliliği ya da temizliği boşlama, yoksa pisliğe düşersin.
Sakın gençlere aşırı sert davranma, onların gençlik budalalıklarına ve zayıflıklarına bir yer tanı.
Sakın kıskanç geveze uşakların ya da başkalarının sözlerinden etkilenme, onlara kulak asma.
Sakın tavsiye ya da zahmetleri, istekli olanlar dışında dağıtma.
Bazı iyi dostlarından, bu kurallardan hangilerini, ve hangi bakımlardan çiğnediğini ya da savsakladığını sana bildirmelerini iste; buna göre de kendine çeki-düzen ver.
Sakın çok ve kendi üzerine konuşma.
Sakın eski yakışıklılığınla, ya da kuvvetinle, ya da hanımlar indinde gözdeliğinde, vb. Böbürlenme.
Sakın iltifatlara inanma; ne de genç bir kadının seni sevebileceğini kur. Et eos qui hereditatem captant odisse ac vitare.
Sakın kesin fikirli ve kesin kararlı olma.
Sakın kuralların hepsine uymaya kalkma, yoksa hiçbirine uyamazsın.
s.30-31
Kara mizah Antolojisi.Derleme: Enis Batur.Sel Yayıncılık.istanbul.2010

SAYILAR hayatımızda çok önemlidir. Ama bu aşağıdaki anlamda hiç bakmamıştım.
Soruları yanıtlamaya çalıştım. Bazılarını salladım. Ama soru üzerinde düşünmek bile başka hissettirdi. Daha pek çok madde eklenebilir. Buyurun. Bir de siz düşünün.

ANKET LİSTESİ
Birlikte yaşadığım buzdolabı sayısı: 2. Attığım çürük yumurta sayısı: 4. Sahip olduğum yüzük sayısı: 1. Kırılan kemik sayısı: 0. Eş aldatma sayısı: 0. Bir vuruşta isabet, (Sapan): 0 Aralıksız şınav sayısı, azami: 10. Bel bedenimin sayısı: 46. Beyaz saç teli sayısı: (Çok). Çocuk sayısı: 2. Kıyafet sayısı, iş kıyafeti: 0; mayo: 4. İçilen sigara sayısı: 0. Köpek tekmeleme sayısı: 0. Suçüstü yakalanma, eylem ayırmaksızın: 4(Aylık). Kartpostal sayısı, gönderilen: 0, alınan: 0. Bakımım altındayken ölen kurdele çiçeği sayısı: 0. Kör randevu sayısı: 0. Baş ağrısı sayısı: 4. Öpücük sayısı, verilen:(?), alınan: (?). Kemer sayısı: 4. Çuvallama sayısı, kötü: 3, çok da kötü değil: 60. Anne babaya fısıldayarak küfretme sayısı: 5. Sahip olunan ev sayısı: 1. Kiralanan ev sayısı: 12. Sezgilerimle karar verme sayım: 700. İltifat sayısı, edilen: 100, alınan: 10. Utanç verici an sayısı: 50. Gidilen İl sayısı: 20. Trafik cezası sayısı: 3. Kız arkadaş sayısı: 2. Parkta düşme sayısı, salıncaktan: 3, Rüyada uçma sayısı: 1000. Merdivenden düşme sayısı: 2. Köpek sayısı: 0. Kedi sayısı: 2. Tanık olunan mucize sayısı: 0. Hakaret sayısı, etme: 300; edilme: (?). Yanlışlıkla aranan telefon numarası sayısı: 15. Nutkum tutulan durum sayısı: 5. Elektrik prizine dilini sokma sayısı: 0. Taş atarak öldürülen kuş sayısı: 4. Rüzgarın beni yere yıkma sayısı: 4. Sırtımın sıvazlanma sayısı: 50. Keşke ölsem dediğim sefer sayısı: 0. Kitap uyurken uyuyakalma sayısı: (Çok). Yeniden doğuş sayısı: 0. Çift gördüğüm sefer sayısı: 100. Deja vu hissi sayısı: 50. Duygusal çöküntü sayısı: 2. Soluk boruma kaçma sayısı, tavuk: 0, balık: 2, diğer: 2. Anne babama inanmadığım sefer sayısı: 200. Değiştirilen ampul sayısı: 273. Çocukluktaki ev telefonu numarası: (Hiç olmadı) Erkek kardeş sayısı: 2. İş atılan kadın sayısı: 0. Basamak sayısı, çıkılan: ?, inilen: ?. Kaybedilen şapka sayısı: Çok. Dergi aboneliği sayısı: 2. Deniz tutması sayısı: 15. Burun kanaması sayısı: 4. Cinsel münasebet sayısı: (). Yakalanan balık sayısı: (Çok). Milli marşı duyma sayım: 2,410. Kucağa alınan bebek sayısı: 19. Ne diyeceğimi unuttuğum konuşma sayısı: 631.

Çevrimdışı Mücahit Karabaş

  • Donatan Temsilcileri
  • *
  • İleti: 955
Ynt: ANKETLER/LİSTELER NE SÖYLER
« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2019, 23:50:21 »
Babam Enis Batur’un Kara Mizah Antolojisi’ni ben orta okuldayken almıştı. 87 ya da 88 yılı olmalı. Kara mizah kavramını ilk defa bu kitapla öğrenmiştim. Ama kara mizahı özümsemem çok sonraları olmuştu. Hatırlattığınız için teşekkürler.

Anket konusu da beni ergenliğime götürdü. Ortaokul ve lise yıllarımda anket defterleri meşhurdu. Özellikle bir kız arkadaşımız bize anket defterini verdiğinde yüreğimiz pır pır atarak ve kimseciklere göstermeden soruları cevaplamaya çalışırdık. El yazım normalde çok kötüdür. Sol elimle de yazı yazabildiğim için bu tip anketleri sol elimle ve özenle yazardım. Defteri veren erkekse sağ elle yazardım.  :) O çocuk aklımla kim bilir ne cevaplar vermişimdir. Şimdi o anketlerimden birisini bulup okumak için neler vermezdim.