Gönderen Konu: Leylekler geliyor  (Okunma sayısı 788 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5129
Leylekler geliyor
« : 01 Mart 2019, 21:17:20 »
Buyrunuz , filmi bile çekilmiş Yaren isimli leylek yine ilk önce gelmiş.

"Türkiye’nin tek Avrupa Leylek köyü Eskikaraağaç’ın simgesi haline gelen Yaren Leylek, her yıl olduğu gibi bu yıl da göçten ilk önce gelen leylek oldu. 8 yıldır kayığına konarak birlikte balığa çıktığı Balıkçı Adem Yılmaz, köyün simgesi haline gelen Yaren Leylek’in gelişine çok sevindiğini belirterek ‘’Yarın ağlarımı onun için atacağım. Göçten geldi. Yorgun ve açtır’’ dedi. Balıkçı Adem Amca ile Yaren Leylek'in öyküsünü konu alan filmin çekimleri ise Karacabey'deki köyde sürüyor.

Avrupa Leylek Köyü Eskiakraağaç’ın simgesi haline gelen Adem Amca ve Yaren Leylek, bu yılda bir birbirlerine kavuşmayı başardı. Önceki gün köye ilk gelen leylek olan Yaren Leylek yuvasında görüldü. Haberi alır almaz yuvasında leyleği ziyaret eden Adem Yılmaz ise hemen balığa çıkarak göçten gelen leyleğini kayığında besledi.

Henüz toplu leylek sürüleri ülkemizde görülmezken Eskikaarağaç’ın simgesi haline gelen Yaren Leylek önceki gün Avrupa Leylek Köyü olan Karacabey Eskikaraağaç Mahallesine ulaştı. Martın ilk haftası yuvalarına yerleşmesi beklenen leyleklerden önce köye ulaşan Yaren Leylek köyde büyük coşkuya sebep oldu.

Emekli olduktan sonra köyüne geri dönerek Balıkçılıkla geçimini sağlayan Adem Yılmaz, 8 yıldır her baharda kayığını Yaren Leylek ile paylaşıyor. Göçten gelir gelmez Adem Amcanın kayığına konarak onunla hasret gideren Yaren Leylek ile Adem Amca’yı görenler ise gözlerine inanamıyor.

Henüz toplu leylek sürüleri ülkemize varmamışken önceki gün yağışlı ve fırtınalı havaya rağmen köye ilk ulaşan leylek yine Yaren oldu. Normal şartlarda martın ilk haftası itibariyle yuvalarına yerleşmesi gerekirken Yaren Leylek bu yılda şubat bitmeden göçten gelen ilk leylek olmayı başardı. "

Haberin linki şöyle;

https://www.cnnturk.com/turkiye/filmi-cekiliyordu-baharin-mujdecisi-ilk-o-geldi?page=6


S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Bülent Büyükdağ

  • *
  • İleti: 4127
Ynt: Leylekler geliyor
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2019, 09:56:23 »
Böyle şeyler okuyunca, akla insan olduğumuz geliyor, çok iyi geliyor.

Buyrunuz , filmi bile çekilmiş Yaren isimli leylek yine ilk önce gelmiş.

"Türkiye’nin tek Avrupa Leylek köyü Eskikaraağaç’ın simgesi haline gelen Yaren Leylek, her yıl olduğu gibi bu yıl da göçten ilk önce gelen leylek oldu. 8 yıldır kayığına konarak birlikte balığa çıktığı Balıkçı Adem Yılmaz, köyün simgesi haline gelen Yaren Leylek’in gelişine çok sevindiğini belirterek ‘’Yarın ağlarımı onun için atacağım. Göçten geldi. Yorgun ve açtır’’ dedi.


Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

Çevrimiçi Mustafa Ertör

  • *
  • İleti: 1213
Ynt: Leylekler geliyor
« Yanıtla #2 : 02 Mart 2019, 10:11:34 »
Sait Faik Abasıyanık hikayesi tadında.
BABA TUNCA /YEŞİLKÖY

nuri_kongur

  • Ziyaretçi
Ynt: Leylekler geliyor
« Yanıtla #3 : 02 Mart 2019, 15:49:08 »
Aynen.

Çevrimdışı Aydın Baran

  • *
  • İleti: 35
Ynt: Leylekler geliyor
« Yanıtla #4 : 05 Mart 2019, 13:19:27 »
Süper, tesekkurler.
Haberde evin manzarasını gösteren fotoya da bayıldım, göl ayaklarının altında resmen.