Aşağı git Skip to main content

Gönderen Konu: Dehşetin seyir defteri ..

e

ersinboke@icrs.com.tr

Dehşetin seyir defteri ..
OP: 11 Aralık 2018, 08:06:48
Dehşetin seyir defteri..

Kanarya adalarından 6 kişilik bir ekip ile yola çıkan Apollania (kendisi bir yawl oluyor bu arada ) , binlerce millik bir okyanus seferi sonrası Barbados'a limana yanaştığında ekipten iki kişi kayıp, biri ise ağır yaralıdır. Seyir defterinde olup bitenler günü gününe işlenmişse de yazılanlardan hiç biri doğru değildir.

Klaus Hympendahl kitabın yazarı. Çeviren kim peki? Bizim Aali !

efendim en son Mercan 'da bira içerken Mücahit einde bir kitap ile Aali' ye yanaştı.  Zeki adamım . Mücahit bir sahaf kurdudur. Aali'ye kitap ile ilgili bir şeyler soracak anladım. Bir de baktım Aali kitaba birşeyler yazıyor. İşte kitap o kitap. Dehşetin seyir defteri. Aali San çevirmiş. Kaptım tabi kitabı hemen . Ne baskısı var ne de başka bir şey.

Çekmeköy Üsküdar metrosu açıldı malum. Benim de Üsküdar'a oradan da karşıya geçmem kolaylaştı. Ancak tam 35 dakika sürüyor. Kısa bir süre İstanbul için. Hele Çekmeköy'den Üsküdar 'a 1,5 saatte gidemediğimi bilirim. ancak yine de hiç bir yer görmeyen Metro'da çok sıkıcı geliyor bu 35 dakika. Ben de dün Eminönü'ne giderken bu kitabı da yanıma aldım. Ne yalan söyleyeyim Aali sonuçta mühendis. Tamam tekne yapmaktan filan anlıyor biraz.:)  Hem de makine mühendisi. Ortalama bir makine mühendisi için en anlamadığı şey olsa olsa edebiyat olur bana göre.  Hem bir mühendis bir kitabı ne kadar iyi çevirebilir ki? Hem kitabı bir Alman yazmış. Oysa ben Amerikan tarzı abartılı polisiye romanlarına alışmışım.

Kitabı okudukça yukarıdaki düşüncelerimden dolayı ufaldım da ufaldım. Aali ise hayalimde bir kule gibi büyüyor ve kızgın bir surat ile bana bakıyor büyüdükçe. Patavatsız adamım malum. Bu düşüncelerimi o gece şaka ile karışık Aali ye de takılmak için söylemiş de olabilirdim. Of çok şükür . İyi ki böyle bir gerzeklik yapmamışım. Tek tesellim o an için bu idi.

Kitap biraz sıkıcı duruyor yani. İlk beş dakika okumadım bile. Sonra trende sıkıntı hat safaya ulaşınca aldım elime kitabı. Üsküdar 'da tren ile geri dönüyordum az kaldı Çekmeköy'e  Aali sanki 1981 yılında o seyirdeymiş de yaşadıklarını anlatıyor sanki. almancası da mı böylemi bilmiyorum. ancak bu çeviri işi kitabı yazmaktan daha zor bence. O dildeki duygu ve anlayışa çok iyi hakim olmalı ve o dilde yazılanları  en az bir o kadar bilmeniz gereken  kendi dilinize çevirmeniz. Okuyup anlayıp burada bir türlü çeviremediğim makaleler var bir dolu. Çok büyük iş bana göre.

İşte Aali beni bir anda  İstanbul 'da yerin dibinden alıp, Atlantik okyanusunda seyir halindeki Apollania ya götürüverdi. Mükemmel bir çeviri ! Benim gibi polisiye roman meraklısı için ise inanılmaz. En çok sevdiğim ilgi alanım ile bir diğer hoşlandığım polisiye roman iç içe. OKumayı kestim hemen. Çoğunlukla burada Tan Kaan 'ın yazılarında olduğu gibi. Tadına vara vara yavaş yavaş okuyacağım. Resmen bitmesin istiyorum kitap.

Kitabın ne kadar iyi çevrildiğini şuradan kanıtlayabilirim. Dünya çapında ünlenmiş tüm denizcilik kitaplarını okurken nasıl bir an önce teknenize gidip seyir yapmak istiyorsanız, bu kitapta da aynı hisse kapılıyorsunuz.

1 baskı yapılmış sadece o da 2005 yılında. Zor bulursunuz. Bakın adım gibi eminim Aali 'nin kendisinde bile yoktur bu kitap. Her denizcinin kütüphanesinde olmaını isteyeceği bir kitap. Günlük kiraya mı versem ne yapsam. Küba dumanı ve zenci yürüyen adam karşılığı hem de  8)

Bir şartım daha var. Yüksek sesle "ahşap tekneler iyidir , ahşap teknelerin üzerine yoktur " diyeceksiniz . Belki o zaman vicdan yapabilirim. Hu Ho ha ha ha (bu da kötü adam gülüşüm ) • IP logged

 • *
 • Donatan Temsilcileri
 • İleti: 1068
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#1: 11 Aralık 2018, 10:36:54
Aali Abi ile birlikte yemek yiyeceğimiz için kitabı imzalatmak için yanıma almıştım. Ece, kitabı Ersin Abiye vereceğimiz sözünü hatırlatınca “Ersin Abi kitaba çöker şimdi” dedim. :) Ama Ece, “Söz verdiğimiz için götürmelisin” dedi. Ben de her zamanki gibi ben bilmem hanım bilir ilkesiyle hareket edip verdim tabi ki. İyi de yapmışım hem O da kitaptan faydalandı hem de her zamanki gibi bizden çok daha güzel bir şekilde tanıtımını yaptı. Kitabı hala bazı sahaflarda bulabilirsiniz. Yeniden basılma imkanı olsa ne güzel olurdu. 

Dehşetin Seyir defteri Aali’nin çevirdiği tek kitap da değil. Büyük ihtimalle her hangi bir maddi çıkar beklemeden zevkle yapılmış bir çalışma.  Bunun dışında “İmkansız Bir Sefer” isimli bir çeviri kitabı daha var. Bu kitaplar zamanında Ataköy Marina Yat Kulübü’nün bastığı çok değerli eserler. Amatör denizciliğimize çok büyük birer hediye… Aralarında Çetin Kent Reisimizin “Sarıldım Minik Teknemin Halatına” ya da “İstanbul Kotraları” gibi çok meşhur kitaplar da var. Keşke bu tip yayınlar devam edebilse.

Geçen sene DADD bünyesinde de kitap basımına başlandı ama devamı gelebilecek mi emin değilim. Türkiye’de yayıncılık gittikçe zayıflayan bir alan. Bu sene her bir sayısı altın değerinde olan Yılların “Yelken Dünyası” dergisi kapandı. Kurulduğundan beri  takip ettiğimiz Penguen Mizah dergisi de öyle...

Kız kardeşimin Genel yayın yönetmeni olduğu, Sabah grubuna ait 25 yıllık anne bebek dergisi Bebeğim ve Biz dergisi de bu ay son kez raflarda. Zamanında Amerikan Hearst grubunun Bir Numara Yayıncılık'la birlikte çıkarmaya başladığı bu dergi de Türkiye de sağlık haberciliği konusunda rakipsizdi. O zamanlar Bir Numara Yayıncılığın başında olan dergiciliğin ve yayıncılığın ülkemizdeki duayenlerinden rahmetli Ercan Arıklı’nın müthiş vizyonu ile doğmuştu.  Bir nevi amme hizmeti gibi bir yayıncılıktı. Maalesef şimdiki sahipleri değerini bilemediler.

Ben kendi adıma aylık, haftalık dergileri mümkün olduğunca takip edip yaşatmaya çalışıyorum. Bir kez internetten kitap alıyorsam bir kez de gidip kitapçıdan almaya gayret ediyorum. Çünkü kitabevleri de gün geçtikçe azalıyor. Bu aralar kendi aramızda konuştuğumuz Heyamolahey Yayınları fikri bu zamanda bir nevi Don Kişotluk gibi bir şey. Ama imkansız değil. Bu konuyu aramızda tartışıp alternatifler bulabiliriz.

Aali San Reisimize dönersek, çeviri konusunda gerçekten müthiş bir yetenek. O gün Mercan’da tevazu gösterip “Ben sadece çevirmenim. Kitabı yazarı imzalamalı” dedi. Ama sağ olsun beni kırmadı. Bence de çevirmen çok çok önemli. Çevirmeni değiştikten sonraki baskılarında büyüsünü yitiren pek çok kitap biliyorum. Bu kitapları bulabilenler, alıp arşivine eklesin diye naçizane tavsiyede bulunayım.  Ataköy Marina Yat Kulübü Yayınlarına da emek veren herkese gecikmiş teşekkürlerimi de sunuyorum. Bence efsane olmuşlar. :)xx :)xx

Aşağıda tüm yayınlarının listesini bulabilirsiniz.

https://www.kitapstore.com/firma/1612/atakoy-marina-yacht-club-yayinlari/!Sayfa=1
 • IP logged
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2018, 10:49:55 Gönderen: Mücahit Karabaş »

 • *
 • İleti: 1131
 • Selamlar
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#2: 11 Aralık 2018, 11:28:14
Bu kitabı bende okudum. Esas mağdur bence kaptanın kendisi. Galiba bir süre Bodrum cıvarlarında yaşamış.
Çok etkileyici ve mükemmel bir çeviri idi.
 • IP logged

 • *
 • İleti: 1131
 • Selamlar
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#3: 11 Aralık 2018, 11:39:12
Adf sitesiden sipariş etmiştim kitabı. Şimdi yine baktım, satışa açık görülüyor


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 • IP logged

 • *
 • İleti: 2250
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#4: 11 Aralık 2018, 13:05:54
Heyamola Yayınları baskı anlamında çok iddialı ve pek rasyonel değil derim. E-kitap fikrinden zerre hoşlanmasam da hiç olmayacaksa e-kitap olsun, ama yayımlanabilsin derim. Kağıt zamları, baskı maliyeti, dağıtım ağları... tam da kapitalizmin istediği yönde ilerliyor her şey. Ama e-kitap ve sesli kitap biraz olsun yoluna taş koyuyor bu trendin.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 • IP logged
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

 • *
 • Donatan Temsilcileri
 • İleti: 913
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#5: 11 Aralık 2018, 14:12:57
Öyle bir yazmış ki Ersin Reis ben de merak ettim şimdi. Nadir kitapta bir iki baskı var bu arada:

https://www.nadirkitap.com/kitapara_sonuc.php?kelime=deh%FEetin+seyir+defteri
 • IP logged
"...parce que je suis heureux en mer et peut-être pour sauver mon ame..." - Bernard Moitessier

 • *
 • İleti: 1131
 • Selamlar
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#6: 11 Aralık 2018, 14:16:42
Doğan Reis
Usta denizcilerin okyanus geçişlerinde ekipleri nasıl kurmaları, ne şekilde hareket edilmesi hususundaki tavsiyelerinin ne kadar doğru olduğunu anlatan çok güzel bir kitaptır


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 • IP logged

 • *
 • İleti: 19
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#7: 11 Aralık 2018, 22:20:15
Kitap bende var ve nasıl olurda bende hiç iz bırakmamış acaba diye elime aldığımda fark ettim ki OKUMAMIŞIM. okuduğuma dair hiç iz yok. zira aynı anda birkaç kitap okuduğum için uzun sürer bitirmem ve biraz hırpalanırlar.
Tşk ler Ersin reisim.
 • IP logged

e

ersinboke@icrs.com.tr

Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#8: 12 Aralık 2018, 19:57:58
Efendim bir şey değil. Valla bugün bitirdim kitabı. Çok ilginç bir hikaye..
 • IP logged

 • *
 • İleti: 4155
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#9: 13 Aralık 2018, 06:44:18
Aldım, Aras kargo son siparişimi 12 günde getirmişti. Umuyorum bu emeklilik hediyesi olarak gelmez.
 • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

 • *
 • İleti: 389
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#10: 14 Aralık 2018, 11:59:47
Güzel kitaptır , niye tek başına (ya da eşinle) dünya turuna gidilmesi sorusu hakkında  güzel bir cevaptır. :)
 • IP logged

 • *
 • İleti: 1024
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#11: 14 Aralık 2018, 14:32:21
Aldım, Aras kargo son siparişimi 12 günde getirmişti. Umuyorum bu emeklilik hediyesi olarak gelmez.

Sıkma canını.
Biz daha bir DVD’yi alamadık Adana’dan  !O__
Ama Allah için güzel yemiştik...
 • IP logged
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

 • *
 • İleti: 4155
Ynt: Dehşetin seyir defteri ..
#12: 15 Aralık 2018, 11:32:27
Aldım, Aras kargo son siparişimi 12 günde getirmişti. Umuyorum bu emeklilik hediyesi olarak gelmez.

Sıkma canını.
Biz daha bir DVD’yi alamadık Adana’dan  !O__
Ama Allah için güzel yemiştik...

Ya tamam ya. 22'sinde getiririm işte. :)
 • IP logged
Saatin fazla tiz tıkırtısında,ışık yıllarının ömür süremizle alay eden sesini de işitiriz.

 
Yukarı git