Gönderen Konu: Kınalıada'daki Tonozlar Kimin?  (Okunma sayısı 1096 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5123
Kınalıada'daki Tonozlar Kimin?
« : 25 Temmuz 2018, 17:51:57 »
Hafta sonu yine Sivri- Burgaz - Kınalı  civarında dolaşıyordu. Gece Sivri'de kaldık, sabah tur tekneleri gelince  Kınalı'ya kaçtık. Kendimize plajdan uzak bir köşe bulduk demirledik. Uzun süre keyifli bir şekilde yüzdük. Yavaş yavaş toparlanıyoruz bir baktık çok sağlam bir yağmur geliyor. Bu yağmurun önünde rüzgarı olursa keyfimiz kaçar, biz en iyisimi saklanalım dedik. Baktık hava yakın barınağa gidemeyiz, Adanın saçak altı olan Burgaz tarafına gidelim saklanalım dedik. Neyse acele etmeden toparlandık, herşeyi bağladık topladık, yavaş yavaş döndük Adanın Burgaz tarafına. Tam demirleyecektik ki baktık her taraf tonoz ve neredeyse hepsi boş, sadece bağlı yedi tane tekne var. yavaştan da rüzgar indirmeye başladı. Neyse dedik illaki bir sahibi vardır hava geçene kadar müsade ederler herhalde diye düşündüm. Belki restaurana falan aittir parası neyse öderiz mantığıyla hareket ettim. Ana demirimi buraya atmaya kıyamadım, kıç demirini de 20 metreden çekmek için zorlanmayayım istedim. Zaten hava en fazla yarım saat sürecek , arkası aydınlık görüyorum. Neyse boş olanlardan bir tonozun halatını aldım koç boynuzuna taktım. Doğrulur doğrulmaz , belki ilgilenen biri vardır gelir diye etrafa bakınıyorum. O da ne kıyıdan çekek yeri gibi bir yerin önünden birisi el kol hareketi yaparak bağırıyor. Yasak ,yasak diye. Bende bağırdım hava geçene kadar durayım diye. Adam olmaz kayık gelecek diye inatlaşıyor. Yahu bir sürü tonoz var boşta en az 10 tane hepsine mi kayık gelecek diye bağırıyorum adam karşıdan paralı kardeşim diye bağırıyor. Adam bizi neye benzettiyse artık. Önce parası neyse verelim dedim ama sonra bir anda düşündüm kendimle çelişiyorum, buradan uzaklaşmam lazım,ben bu adama zarar veririm diye. Tuttuğum gibi tonozu denize attım. Güzel de bir beddua salladım, yazılı da tekrar edeceğim.
"Denizcinin zor zamanında yanında olmayan bu adamlar, denize düşsünler yılana sarılsınlar, zor zamanlarında denizde seslerini duyan , ellerinden tutan olmasın, yardım edecek denizciyi görsünler ulaşamasınlar, bağırsınlar seslerini duyuramasınlar, ecelleri denizden olsun."

Neyse efendim, benim kızarak ayrıldığımı gören diğer teknelerde ki insanlar , bağlanmam konusunda ısrarcı oldular, ama bağlanmadım, daha güneydeki kuytu yere girdim , salladım kıç demirini, aldım kalomasını başa , on numara oldu, hava da zaten üstümüzden geçti gitti yaz havası nolcak işte , benimkisi biraz fazla tedirginlik. O sırada Ahmet Ilgaz arıyor ben Bakırköy'deyim çok fena hava esti burayı karıştırdı, dikkat et sana doğru geliyor  diye. Sağolsun, varolsun.

Sonuçta bir şekilde birilerine faydası varmıdır bilmiyorum, bana olmadı , ama içimden bu tonozların hepsini şikayet etmek geliyor, artık bu tip şikayetleri de çok çabuk ciddiye alıyorlar, yapmalımıyız böyle bir şey ?
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Özhan Sezgin

  • *
  • İleti: 64
    • Caddebostan Sigorta
Ynt: Kınalıada'daki Tonozlar Kimin?
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2018, 18:41:52 »
Ahmet Korsanım, geçmiş olsun öncelikle kolaylıkla atlatmışsınız.

Benim başıma gelse o sinirle ilk yapacağım şey şikayet etmek olurdu (işe yarar mı yaramaz mı bilemiyorum) ama denizciliği bırakın insanlıktan nasibini alamamış bunlar.  Karada parselleyecek yer kalmayınca artık denizi de parsellemeye başlamışlar.

Herkesin ortak alanı olan denizlere eğer tonoz atıp yer tutuyorsan önceliği ihtiyaç sahiplerine tanıman lazım ama bunu da yapmıyorsan (yasal da değilse) kaybetmeyi göze alacaksın.
Özhan Sezgin