Gönderen Konu: Yunanistan giriş işlemleri  (Okunma sayısı 1056 defa)

Çevrimdışı Mehmet Atay

  • *
  • İleti: 947
Yunanistan giriş işlemleri
« : 17 Temmuz 2018, 21:37:21 »
Ekte kopyalarını göreceğiniz belgeden, ben anlıyorum ki, port polis olan herhangi bir adadan giriş yapmak mümkün.

Sizin görüşlerinizi, yorumlarınızı merak ediyorum.
SARIYAZ  Turgut / Marmaris

ersinboke@icrs.com.tr

  • Ziyaretçi
Ynt: Yunanistan giriş işlemleri
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2018, 23:10:27 »
söz konusu belge tarafımca gayet iyi bilinmektedir ve bir keresinde de kullanılmıştır. Gökçeada'dan Tasos 'a giderken çıkmakta geç kalınca Samotraki 'ye girdim. Bir güzel limana bağlandım. Port polis gelip hangi adadan geldiğimi sordu.
Gökçeada diyince beti benzi attı. Bu adada gümrük olmadığını , o yüzden bu adaya giriş yapamayacağımı bildirdi.

Genç bir polisti. Yorgun olduğumu , Havanın karardığını , yola devam edemeyeceğimi, ancak beni gece seyrine zorladığını, bu durumda başıma bir şey gelirse kendisinin sorumlu olacağını adını ve sicilini istedim.

Söz konusu belgeyi Hakan Erim , Samatroki port polise gönderdi. Tümay sigortacım olarak 20 dakika konuştu ve bu süreçte beni limanın dışındaki demir alanında beklettiler.

Bu konuşma sonrasında istemeye istemeye limana davet ettiler . ancak akşam saat 10 olmuştu ve demir yerinden de gayet memnundum. İnadına girmedim ben de. ama her türlü servisi sağladılar sağolsunlar.

Bu yıl, Kaçış limanlarımdan ikisi Midilli adasında olunca Bu anlaşma ile ilgili Yunanistan İstanbul konsolosluğunu aradım. Kendilerinin bu anlaşmadan haberi olmadığını  Ankara 'yı aramamı istedi. Yunan büyükelçiliği de doyurucu bir yanıt veremedi ve İstanbul 'u aramamı istedi.

Baktım Yunanlılar bir haber, Bizim Denizcilik müsteşarlığını aradım. Şansıma konu ile ilgili son derece bilgili olan müsteşara bağladılar. Durumu anlattım ve bu anlaşmadan bahsettim. Doğruladı. Ancak  esas olanın bilinen prosedür olduğunu anlattı.

Yani söz konusu anlaşma gerçek ve var. ancak her durumda geçerli bir pasaportunuzun yanınızda olması gerekir.

Bu anlaşmaya güvenip, oh ne güzel elimi kolumu sallaya sallaya Yunanistan limanlarına girerim diye düşünmeyiniz.

Bence teknelerimizde bulunması gereken bir evrak ancak sıkıntılı durumlarda kullanılmalı. Her durumda telsiz anaonsu yapıp bildirmeniz gerek . ancak ben Samotraki de telsiz ile anons yaptığım halde hiç yanıt alamamıştım. Bu durumda kural da yerine gelmemiş oluyor.

Dediğim gibi bu belgeye güvenip, elinizi kolunuzu sallaya sallaya bir Yunan limanına girmeniz meşakkatli olabilir.