Gönderen Konu: Paserella  (Okunma sayısı 929 defa)

ersinboke@icrs.com.tr

  • Ziyaretçi
Paserella
« : 02 Haziran 2018, 09:13:26 »
BU paserella konusu önemli. Bir çok denize düşme vakası , hatta yaralanmalı olanlar hep bu paserella yüzüden olmakta.

Şimdi efendim malum Tayo Mar da 1.80 m boyunda 17 cm genişliğinde dar bir paserella var. Fakat bu paserella hem çok dar , hem arkadaki " bumkin" (şunun Türkçesi yok mu acaba? ) yüzünden kimi zamanlar kısa geliyor.

Poseidon 'un yaptığı paserellalar daha çok ve doğal olarak fiberler için olduğundan bana uymuyor.

Daha uzun ve geniş , ama daha hafif ve ama daha dayanıklı bir paserella gerekiyor.  Ağırlık benim için çok önemli .

Bir kere tek başımayım ve yedek mazot, ful mazot tankı ful su tnku derken, merdiven , paserella , kumanya derken tekne ciddi bir ağırlık söz konusu olmakta. Dolayısı ile bir ekipmanın birden fazla işlevi olması gerekiyor kimi zaman.

Keza yüzme merdivenini  aynı zamanda bumba taşıyıcısı olarak kullanıyorum. Bu yüzden merdiven biraz deforme olmuştu. Merdiveni ahşap saplamalar ile sağlamlaştırıp, üzerindeki bağlantı pirinç elemanları söktüm. Merdiven bir kilo hafifledi neredeyse. : )

Şimdi paserellaya gelirsek, ciddi bir mühendislik çalışması gerekiyor. Bir kere 2m uzunluğunda bir paserellanın basit bir yöntemle yapılmak istenmesi durumunda ahşap çok kalın ve bu yüzden de ağır ve kaba oluyor.

O yüzden seçilecek ahşap çok önemli. Ben Ayous (abachi) kullanıyorum. Bu ağaç saunalarda kullanılıyor. En önemli özelliği ısı tutmaması.  yüzden çok pahalı bir ağaç.  Üstelik hafif ve yumuşak ancak son derece dayanıklı bir ağaç.

Bir tasarım geliştirdim. Hem hafif, hem 2 m. hem çok sağlam. Üstelik 30 cm genişlikte. Tüm bağlantıları ahşap. Üzerinde hiç metal yok. Yakında efendim..

Poseidon Marin 'e rakip mi olsam ne yapsam ? :)

Çevrimdışı Bulent Berksan

  • *
  • İleti: 246
  • Arayanlar bulamaz , bulanlar arayanlardır
Ynt: Paserella
« Yanıtla #1 : 02 Haziran 2018, 09:23:39 »
Hedeflediğin ağırlık nedir Ersin Reis
I need your clothes your boots and your motocycle