Gönderen Konu: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!  (Okunma sayısı 8428 defa)

Çevrimdışı Hakan Tiryaki

 • *
 • İleti: 2122
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« : 07 Ocak 2017, 20:22:30 »


Sırtınızda bilmem kaç kiloluk bir tüp, üzerinizde orasından, burasından hortumlar çıkan bir yelek, belinizde ağırlık, yetmiyormuş gibi hava bir zırıltının ucunda... ilk bakışta kesinlikle akıllı adam işi değil şu dalış. Neresinden tutsanız elinizde kalır. İyi ama biz deli miyiz? Sayısı her geçen gün neredeyse geometrik olarak artan sualtı bağımlıları olarak nedir bize konulabilecek en doğru teşhis?
Ya da tek deli biz miyiz yahu? Hele bir okuyun bakalım şu meşhur yönetmenin cümlelerini:*

Yavaşça günlük hayatın seslerini unutun.
Modern hayatın sözcük ve sembollerini,
cam, çelik ve kumaştan yapılmış bu sahneyi unutun.
Her geçen gün sizi geleceğe bir adım daha yaklaştıran yolları unutun.
Anavatan Atlantis’e hoş geldiniz. İnsanoğlu burada doğdu.
İnsanoğlu burada büyüdü. Krallığı miras alan bir prens gibi.
Duyuları, bu kargaşadan uzak dünyada gelişti.
Bu güzel ve soylu deniz ona sevgi ve hassasiyeti,
hareket ve zerafeti, öz ve ruhu tanıttı.
Yavaşça geçmişte kalan tüm anıları unutun.
Bildiğiniz her şeyi unutun ve dalın.
Milyonlarca yıl öncesinin dünyasında derine...
daha derine. Yaşam adlı mükemmel düşüncenin gerçeğe dönüştüğü zamana.


Şaka, maka, neden dalar bu insanoğlu?
Öncelikle, biz dalan insanlar her fırsatta gülümseriz. Açın bakın Facebook’a, sorun Google’a; alayı sırıtır dalanların. Hemen hepsinin surat ifadeleri aynıdır.  Ha, derseniz ki, sorun var sizde; olsun, o da kabulüm. Yeterki sürekli gülümsemek olsun tek derdimiz.
Her daim sırıtmak mıdır sanırsınız derdimiz. Tabi ki hayır. Tam da Luc Besson’un yukarıdaki satırlarında anlatmaya çalıştığı duyguları yaşarız her dalışta. Öyle bir dünyaya bırakırız ki kendimizi, ne sahibiyizdir, ne ziyaretçisi; sadece parçası olduğumuzu hissederiz. Yosunla yosun, balıkla balık, istiridye ile istiridye... Bazen bir denizanası gibi bırakırız kendimizi akıntının koynuna, bazen meraklı bir palyaço balığı gibi izleriz çevremizi. Bir mağaraya verir sırtımızı, tünelin ucundaki ışığa doğru ilerleriz ağır ağır.

Bir mercan görür, varoluşa şükrederiz. Estetik denen kavram somutlaşmış duruyordur karşımızda. Öyle görkemli, öyle kırılgan… Bir Acroopora’nın –masa mercan- altına uzatır kafamızı bakar ki, yaşam yaşam içine geçmiş. Bir karides dişlerini temizlemektedir bir irice mürenin. Ya da bir Caretta çatur çutur yemektedir, aşağı yukarı on yılda bir santim büyüyebilen estetik mucizesi mercanı. Anemonun içinden meraklı bir kafa uzanır önce, hemen kaçıverir içeri. Ama öyle meraklıdır ki, duramaz yerinde. Biraz sabrederseniz parmaklarınızla oynaşmaya başlar bir minik soytarı balığı. Dokunmazsınız, o oynaşır dilediği kadar. Biraz ileride yosunlar dans etmektedir akıntıyla, ritmi yakalamak için bırakıverirsiniz kendinizi hareketsiz.

Hani şarkılarda, şiirlerde derler ya “sessizliğin sesi”... işte, sessizliğin sesi dolacak tüm bedeninize. Çevrenizde her biri birer pandomim ustası, bilge kayabalıkları, yandan çarklı yengeçler, tembel istiridyeler yaşam kelimesinin unuttuğunuz anlamını haykıracaklar sessizce. Ve emin olun, hayat sizin için bir daha eskisi gibi olmayacak. Her fırsatta soluğu orada almak isteyeceksiniz.  Artık ne baba orfozlar, ne meraklı kayabalıkları; hiç biri değildir orada olma nedeniniz. Hepsinin toplamıdır. Yaşamın kaynağına ulaşmışsınızdır artık, başladığınız yere. Huzur bir kavram değil, dokunabileceğiniz, neredeyse paketleyip yanınızda götürmek isteyeceğiniz denli somutlaşmıştır.

Peki nereden başlamalı?

Bu devirde hala nereden başlayacağınız bilmiyor musunuz? Peki, yardımcı olalım.

Sizin yerinize sordum Google’a, “dalış” dedim, 0,47 saniyede yaklaşık 39.500.000 sonuç buldu. “dalış kursu” dedim, 0,38 saniyede 256.000 tane. Hadi bilmeyene bir kıyağım olsun, bir de “tanıtım dalışı” soralım: 0,49 saniyede 140.000 tane.

Yani anlayacağınız, size nereden, nasıl dalış eğitimi alacağınızı ya da nerede tanıtım dalışı yapacağınızı anlatacak değilim. Derdim size neden dalış yapmanız gerektiğini anlatmak ki, işte buna Google’ın verebileceği pek bir yanıt yok.

Eğitim derseniz, ülkemizde bu konuda yetkili Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’na kayıtlı yüzlerce dalış kuruluşu var. Tek yapmanız gereken girip internetten size yakın bir tanesiyle iletişim kurmak.

PADI, SSI ve CMAS ilk duyacağınız isimler olacaktır. Dinleyin, internetten araştırın ve kararınızı siz verin. Önemli olan hangi sistemden eğitim aldığınızdan ziyade, sizin bilinçli bir tüketici olmanız.

De ki niyetine girdiniz...

Dalış eğitimine başlarken şunu unutmayın; ne gözünüzde büyütün, ne de hafife alın; sadece hakkını verin. Ve ciddiye alın; nasıl başlarsa, öyle gider; bir çok şey gibi.

14 yaşını devirdiyseniz hemen, 45 yaşını geçtiyseniz bir sağlık kontrolünü müteakiben dalış eğitimine başlayabilirsiniz. Eğitim alacağınız sisteme göre teorik eğitim ve su çalışmaları süre olarak farklılık gösterebilir.

Sanılanın aksine, ekipman olarak kendinize ait mayonuz ve havlunuz varsa yeterlidir başlamak için. Yok derseniz, onu da sağlarız. Gerek eğitim süresince, gerek sonrasında dalışa gittiğinizde ücretsiz ya da makul bir ücret karşılığı ekipman sağlar tüm dalış kuruluşları.

Pahalı bir uğraş mıdır derseniz, dürüst olmak gerekirse ucuz değil ama pahalı hiç değil.

Başlarken biraz olsun tedirgin olun. Aklı başında her insan evladı suyun altına inmeden önce az da olsa tedirgin olur. Dalış eğitmenleri olarak bizim işimiz bu noktada devreye giriyor zaten. İnsan bilmediği şeyden korkar ve biz size sualtına dair bilmeniz gereken ne varsa anlatmak, adım adım endişelerinizi gidermek üzere varız.

Hakan Tiryaki, 2016
(Adını bilmediğim bir dergi için yazılmıştır.)
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Çevrimdışı Can Deniz <Ercan H>

 • *
 • İleti: 1157
  • KUTUP YILDIZI
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2017, 20:36:23 »
Hakan çok güzel özetlemişsin. kalemine sağlık.
Adamın aklını alıyor anlattıkların.
Bu yaptığın hınzırca bir yoldan çıkarma.

Serbest olarak dalma tecrübesine sahibim ama tüple hiç denemedim.
Bir yerinden başlamak gerek teşekkürler.
ВЛАДА / TEOS

Çevrimdışı Hakan Tiryaki

 • *
 • İleti: 2122
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2017, 20:41:04 »
Hakan çok güzel özetlemişsin. kalemine sağlık.
Adamın aklını alıyor anlattıkların.
Bu yaptığın hınzırca bir yoldan çıkarma.

Serbest olarak dalma tecrübesine sahibim ama tüple hiç denemedim.
Bir yerinden başlamak gerek teşekkürler.

Nefesle dalmak da apayrı bir keyif. Ama bence de bir denemelisin aletli dalışı da.
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Çevrimdışı Erman Yerman

 • *
 • İleti: 1580
  • instagram
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2017, 21:56:59 »
Hakan reis çok güzel bir yazı... yıllarca tüpsüz dalış yaptım. Dedim ki zaten göreceğimi görüyorum ne gerek var ta ki gecen yıla kadar. Tam bir yıl önce gecen yıl kış ortasinda ben de eğitimleri tamamladım. İş öyle değilmiş hakikaten bambaşka bir tecrübe. Tüplü dalışa geceli beri elim zıpkına gitmez oldu artık fotoğraf çekerek avlanıyorum; çok daha büyük bir haz vermeye başladı bana. Henüz çok degil 15 dalış yaptım ama kesinlikle peşoni bırakmayacağım bir keyif benim için. Bu arada 7 -70 her yaştan insanla daldım, çok konforlu, ayrıca şayet basit temel prensiplerini izlediğiniz sürece çok da güvenli bir spor...

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Akdenizli, Balıkçı

Çevrimdışı Oğuzhan Oğuz

 • *
 • İleti: 1566
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2017, 22:22:03 »
hem serbest dalış yapıyorum hem de 3 yıldız dalıcıyım. Her sene Kaş ziyaretime alıştı ailem artık. Hakan reis bu işi severek yaptığın anlatımından belli. Çok fazla da mütevazi olmamalısın bence çünkü googledan bulunacak eğitim kurumlarının hepsinde işini böyle seven insana denk gelmeniz için şanslı olmalısınız.

Evet suyun altı çok heyecan verici. Hakan reisin anlatımına ek olarak ben yer çekiminin olmadığı bir yerde nefes alabilmek için dalıyorum :). Pahalı olduğuna katılmıyorum tekne sahibi olmak çok daha pahalı, yelken yapmak çok daha pahalı bir spor ki bunu teknem yokken söylüyorum.

Hakan reis su altı fotoların efsanedir diye tahmin ediyorum. Görmemizin mahsuru yoktur forumda sanırım. Görmek isterim zahmet olmayacaksa :)


Çevrimdışı Hakan Tiryaki

 • *
 • İleti: 2122
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2017, 22:59:56 »
Ya sualtı fotoğrafçılığından inatla uzak durmaya çalışıyorum. İki sebebi var. İlki uzun yıllar reklam fotoğrafçılığı yaptım. Kurgusuz, rastgele fotoğraf çekmekten hoşlanmıyorum. Sualtında kurgulu ve istediğim kalitede fotoğraf çekebilmem için ciddi bir yatırım yapmam lazım. Yengeç varken mümkün değil:)

İkincisi ve daha önemlisi, daldığımda çevresine objektifin ardından bakan arkadaşlarımdan olmak istemiyorum. Hepsinde gözlemlediğim olgu, bir süre sonra dalış amaç değil, araç haline geliyor. Dalışın kendisinden keyif alamıyorlar.

Bu sebeplerle arada bir çekiyorum. Daha çok da video çekmeyi seviyorum. Ara ara paylaşırım. Haftaya Tayland'tayım, bolca video çekeceğim mesela. İtina ile paylaşırım.

Şimdilik bir kaç kare paylaşayım:Yukarıdaki üçlü Neandros, İstanbul. Aşağıdaki Karaköy.Zanzibar'dan şnorkelle:Tayland'tan şnorkelle:Ve Kaş'ın yalama orfozu:

http://youtu.be/WD7dT-O8WLg
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Çevrimdışı Tan Kaan Özkan

 • *
 • İleti: 2174
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2017, 23:11:27 »
Dalış sayfası değil, ağır tahrik sayfası olmuş  ;D

Çevrimdışı Oğuzhan Oğuz

 • *
 • İleti: 1566
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2017, 23:17:27 »
Çok güzel. Teşekkürler :) Kaş'ın yalama orfozuyla benim de videom var. Arkadaş figüran gibi takılıyor :)

Çevrimdışı Hasan Toparlak

 • *
 • İleti: 970
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #8 : 07 Ocak 2017, 23:21:25 »
 \>>

Dalalım o zaman

Çevrimdışı Hakan Tiryaki

 • *
 • İleti: 2122
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #9 : 07 Ocak 2017, 23:22:01 »
Dalış sayfası değil, ağır tahrik sayfası olmuş  ;D

Benim hayattaki misyonu bu; tuttuğunu daldır :)

Çok güzel. Teşekkürler :) Kaş'ın yalama orfozuyla benim de videom var. Arkadaş figüran gibi takılıyor :)

Artık sıkılıp kovalıyoruz deyyusu :)
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Çevrimdışı Erdal Duran

 • *
 • İleti: 465
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #10 : 07 Ocak 2017, 23:24:02 »
Kaş'ın yalama orfozu nam-ı diğer Süleyman değil mi?
Ey kör! Bu yer, bu gök, bu yıldızlar boştur boş!
Bırak onu bunu da, gönlünü hoş tut hoş!
Şu durmadan kurulup dağılan evrende,
Bir nefestir alacağın, o da boştur boş!
Ömer Hayyam

Çevrimdışı Can Deniz <Ercan H>

 • *
 • İleti: 1157
  • KUTUP YILDIZI
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2017, 23:24:46 »
OOO  zata özel şirinlikler.

O zaman bende Nikolay Teslanın Tesla bobini sembolünü isterim.

Hem bu gün O'nun ölüm yıldönümü.
ВЛАДА / TEOS

Çevrimdışı Hakan Tiryaki

 • *
 • İleti: 2122
 • Hayat suda başladı...
  • Denizci Kahvesi
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #12 : 07 Ocak 2017, 23:28:48 »
Kaş'ın yalama orfozu nam-ı diğer Süleyman değil mi?

Buna ne isim koydular bilmiyorum ama bu o Süleyman değil :)
"Clouds and winds and oceans I choose my fate to be...  Whom the sea has taken Never shall be free."

Çevrimdışı Hasan Toparlak

 • *
 • İleti: 970
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #13 : 07 Ocak 2017, 23:33:03 »
Can Hocam sana özel bir tane buldum.

 8-)

Çevrimdışı Can Deniz <Ercan H>

 • *
 • İleti: 1157
  • KUTUP YILDIZI
Ynt: Dalıyorsak var bir bildiğimiz!
« Yanıtla #14 : 07 Ocak 2017, 23:42:51 »
Yüz milyon borcum olsun, ama senin gibi bir akıdeşim olsun yav Hasan hocam.

 8-) 8-) 8-) 8-)

спасибо большое товарищ

ВЛАДА / TEOS