Gönderen Konu: Zonguldak Limanı  (Okunma sayısı 637 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
Zonguldak Limanı
« : 29 Mart 2019, 22:23:42 »
Zonguldak Limanı:

Zonguldak Vilayetinin ticari limanıdır. Şehrin merkezindedir. Şehir merkezinde olması nedeniyle her türlü imkan vardır. Fakat küçük teknelerin kullanımına uygun değildir. Ticari liman olduğu için rıhtımlar ve alt yapı büyük gemiler için tasarlanmıştır. Bu yüzden gezi tekneleri ve küçük balıkçı tekneleri batı da Kozlu Balıkçı Barınağını , doğuda ise Kilimli Balıkçı Barınağını tercih etmelidirler. Her ikisi de Zonguldak Limanına aşağı yukarı 3 er mil kadar uzaklıktadırlar. Zonguldak şehrine gelinecekse bile bu barınaklar tercih edilmelidir. Özellikle Kozlu Barınağı , şehir merkezine karadan ulaşım açısından daha avantajlıdır

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar:
Liman ve fenerler çok uzaktan görülebilir. Hatta limanın hemen kuzey doğusuna doğru limanın sırtında bulunan tepedeki büyük fener çok uzaklardan görülebilir.

Yanaşma, Demirleme:
Küçük tekneler için Zonguldak Limanına yanaşma ve demirleme tavsiye edilmez. Eğer mecbur kalınırsa yetkililerden bilgi ve yardım alınarak yanaşma yapılabilinir.

Tesisler:
Şehir merkezinde olduğu için ,sağlık, konaklama, ulaşım, gıda ,ihtiyaç, banka ve her türlü imkan mevcuttur. Ayrıca yine şehir merkezinde Acılık Oto Sanayi adında orta ölçekli bir sanayi mevcuttur.Büyük şehirlere ulaşım imkanı sürekli bir şekilde vardır.


https://www.wikiderya.org/wiki/zonguldak-liman%C4%B1


S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
Ynt: Zonguldak Limanı
« Yanıtla #1 : 29 Mart 2019, 22:59:30 »
Resimde fenerin olduğu Mahalle Zonguldağın en güzel mahallesi sırtı kuzey ve doğuya dönük yüzü güney ve batıya. Zaten oldum olası severim fenerin olduğu mahalleleri, İnebolu'da da böyle , Fenerin sırtında harika bir mahalle var. Güneşin denizden doğup denize batışını net görüyor.
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/