Gönderen Konu: Kefken ve Barınağı  (Okunma sayısı 763 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
Kefken ve Barınağı
« : 06 Mart 2019, 23:38:11 »
Kefken kasaba köy arası bir yerleşim yeridir. Aslında Kocaeli İlinin Kandıra İlçesine Bağlı bir mahalle imiş. Doğu batı doğrultusunda seyir yapanlar için küçük çaplı ihtiyaçların giderilebileceği bir yerdir. Balıkçı tekneleri için bölgede iyi bir üs olan orta ölçekli bir barınağı vardır. Yazın oldukça kalabalık olan Kefken , kışın da bir o kadar sessizdir.

Tüm Karadeniz Limanlarında ve barınaklarında olduğu gibi barınak inşaası tamamen hatalıdır. Karayele tamamen açık bir barınak düşünün işte onlardan biri Kefken. Karayel Havasında Doğu tarafındaki mendireğin arkasına saklanmak gerekir. Zaten orada birbiri üstüne aborda olmuş onlarca balıkçı teknesi bulunur ve onların üstüne bordalanabilir. Doğulu havalarda ise tamamen korunaklıdır. Hatta karayel ve kısmen batıkarayel dışında her havaya kapalıdır.
Batıdan yanaşmada barınak çok uzaklardan seçilebilmektedir. Doğudan yanaşmalarda ise Kefken Adasından geçtikten sonra güney batıya  dönüldüğünde berrak havalarda önce Kovanağzı feneri sonra  barınağın mendireği net seçilebilmektedir. Yaklaşma hattında  herhangi bir sığlık , ilişken  yada çapariz verecek bir nesne yoktur. Sadece kırmızı mendirek tarafında kıyıya çok yakın yanaşılmamalıdır orada bir miktar kayalık vardır ve tüm haritalarda da gösterilmektedir.Mendirekler arası derinlikler gayet yeterlidir ve mendirek etraflarında döküntü yoktur.

Balık sezonu dışında güneyde bulunan iskeleye (balıkçı kahvesi ve kooperatif binası önü) aborda olunabildiği gibi demir atılıp kıçtan karada olunabilir. Fakat karayel havasında burada barınmak mümkün değildir.Tecrübeyle sabittir, bizzat yaşadığımız için dikkatli olmayı önermekteyiz. Balık sezonunda çok hareketli olacağı için çok kontrollü ve balıkçılarla görüşerek bağlama yapılmalıdır. Ama sezon dışında genelde büyük tekneler hareketsiz olacağı için onların üzerine de aborda olunabilir. Ayrıca gece yanaşmaların da uygun bir şekilde barınağın ortasına demirleyip sabah beklenilebilir. Liman da su vardır, balıkçılardan ve onların işlerini yapan ustalardan yardım alınarak bir takım sorunları çözmek mümkündür. Yakıt limanda yoktur. Çok zorunlu ihtiyaç varsa bidonla gidilip alınabilir.

Limana yürüme mesafesinde çarşı vardır. Çarşıda bir çok ihtiyaç giderilebilir. Bir kaç balık restauranı, pideci , çay bahçesi, market ve bir kaç küçük otel vardır. Yine merkezde bankamatik vardır. Yaz aylarında sürekli bir şekilde Kerpe ve Kandıra ring yapan minübüsler vardır. Minübüslerin durağının hemen yanında taksi durağı da vardır. Kandıra'dan ise her yarım saatte bir İzmit'e otobüs vardır. Hem belediye hem de özel otobüsler vardır. Kışın bunların sayısı çok azalmaktadır. Limanda mendireğin arkasında keyifle yüzülebilecek  bir kaç nokta vardır. Ayrıca yürüme mesafesinde plajlar da vardır.


wikiderya'da da yerini aldı.

https://www.wikiderya.org/wiki/kefken
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/