Gönderen Konu: İnebolu ve İnebolu Limanı  (Okunma sayısı 832 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
İnebolu ve İnebolu Limanı
« : 18 Haziran 2018, 12:36:54 »
Wikiderya için hazırladığım haliyle İnebolu Limanı:

İnebolu , Karadeniz'in Kıyıcığında, Kastamonu iline bağlı şirin bir liman kasabasıdır. Eski devirlerde bir ticaret kolonisi olarak kurulduğu söylenen ilçenin bilinen ilk adı "İanopolis" tir. Denizle içice olan yapısından dolayı tarih boyunca her milletten iyi denizciler yetiştirmiş bir yerleşim yeridir. Milli Mücadele döneminde verdikleri üstün hizmetlerinden dolayı "İnebolu Kayıkçılar Loncasına" , "Beyaz Şeritli İstiklal Madalyası" verilmiştir. İlçeye de "Gazi İnebolu " adı verilmiştir.
İstanbul'a karadan 600 ve Ankara'ya 340 km uzaklıktadır. Doğusunda Abana ve batısında Doğanyurt(Meset) ilçeleri bulunur.
İklimi ise tipik Karadeniz iklimine benzese de daha fazla nemli ve bahar aylarında oldukça sisli olmaktadır.
İlçede bankalar, alışveriş ve konaklama imkanları mevcuttur. Büyük şehirlere sürekli ulaşım olduğu gibi ,il merkezi olan Kastamonu'ya her yarım saatte bir ulaşım vardır. Ayrıca sanayi, bakım onarım imkanları da gelişmiştir.
Yaz ayları turistik bir görünüme bürünen ilçe kışları oldukça sakin bir yapıya bürünmektedir.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar:
İnebolu'nun her türlü mühendislik hatasına maruz kalmış , yüz yılı aşkın bir süredir tamamlanamayan kocaman bir limanı vardır.
Batıdan yaklaşma sırasında yaklaşık 8-10 mil mesafeden Limanın batı mendireğindeki maden yükleme tesisinin binası göze çarpacaktır. Ciddi bir kerteriz noktasıdır. Limanın ağzı poyraza bakmaktadır. Mendirek arkası ve kıyı şeridi boyunca risk içerebilecek hiç bir su altı yapısı yoktur. Sadece limanın batısında yer alan ve şehri ikiye bölen vadiden denize dökülen çayın, denizle buluştuğu yerde kıyıya yakın kayalıklar mevcuttur.

Kuzeyden kıyıya yaklaşma esnasında, çok uzak mesafelerden, İnebolu'nun hemen sırtında yer alan ve denize paralel uzanan İsfendiyar Dağlarının üzerindeki "Çatalkaya" adı verilen tepe görünür. En yüksek iki tepenin v şeklinde olan arasına , yani tam ortasına yaklaştığımız da İnebolu'yu karşımızda görebileceğiz. Çok Sağlıklı bir kerteriz noktasıdır. Doğudan yaklaşmada ise tüm fenerler net görülebildiği gibi, yine limandaki yükleme tesislerinin vinçleri çok uzaktan görülebilmektedir.

Yanaşma, Demirleme:
Liman içinde her yerde derinlikler yeterlidir. Çok şiddetli batılı ve kuzeyli havalarda korunaklıdır. Fakat ciddi anlamda Gündoğusu ve poyraz da içerisi solugan alır. Bu tip durumda kırmızı fenerin bulunduğu mendireğin iç kısmı alargada kalmak için uygundur. Diğer zamanlarda kuzeyi boydan boya kaplayan ana medireğin en dibindeki alçak iskeleye rahatlıkla aborda olunabilinir.

Tesisler:
Her türlü alışveriş, gezi,ulaşım, servis ve finans imkanlarını bulmak mümkündür.
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/