Gönderen Konu: Gideros Koyu - Cide  (Okunma sayısı 875 defa)

Çevrimdışı Ahmet Kabaalioğlu

  • *
  • İleti: 5389
Gideros Koyu - Cide
« : 18 Haziran 2018, 12:35:24 »
Wikiderya'da paylaşmıştım, burada  seyir anılarımda yazmıştım ama ayrıca Wikiderya'da paylaştığım haliyle de elimizin altında bulunuversin.

Cide Gideros Koyu , doğudan batıya seyirlerde Kerempe Burnunu döndükten sonra yokuş aşağı bir iniş başlar .Ta Ereğli'ye kadar Güneybatıya iniş devam eder. Cide'yi geçtikten sonra Kumluca ve Gebeş Köylerinin ardından biraz daha batıda Gideros Koyu vardır. Kıyı yapısı kayalık ve düz olan batı Karadeniz'de neredeyse geceleyebilecek tek koydur. İçeride her hava da bir miktar solugan olur. Derinlik yelkenliler için uygundur. Girişte doğu burnuna yakın girmek gerekir . Batı burnunda döküntüler vardır. Hatta kayalardan birinin üzerinde bir metre kadar su vardır. Ama ortadan doğuya doğru on metrenin üstünde su vardır. İçerisi iyi demir tutar. Yıldız ve karayel havalarında ağızda dalga yarıntı yapar.Böyle havalarda kayığı dalgaya bindirip, tam yol sörfe kalkıp içeriye atlamak gerekir. İçeriye girdikten sonra yayılan dalgayla bir müddet gidip manevra yapılır. Eskiden trt tek kanalken , ramazanlarda iftara doğru diye bir program olurdu. İşte o programın başlangıç ve bitişinde bu koyun videosu paylaşılırdı. Koyun içinde yer yer döküntü ve ikili üçlü kayalar mevcuttur. Bu yüzden özellikle batı kıyısına çok yakın demirlememek gerekir. Kıyıya çıkışlarda mutlaka servis botu yada koydaki restaurantların teknelerini kullanmak gerekir. Her havada solugan olduğu için tekne alargada aşırı gezinir , konforlu olmayacağı için mecbur kalmadıkça konaklamamak gerekir. Ama konakladığınız da ise sabah sakinliğinde o muhteşem koyda doğanın uyanışına şahit olursunuz. Koyun yamaçları olabildiğince kestane, çam , pelit, köknar gibi ağaçlarla doludur.

Yaklaşma, Giriş, Uyarılar:
Kıyıya yakın gitmedikçe yüksek kıyı şeridinden dolayı girişi çok net ayırt edilemez. Bu yüzden Doğudan gelirken Cide'den sonra kıyıya yakın seyirle girişi tespit edilebilir. Yaklaşık 5-6 millik kıyı şeridi aynı görüntüde olduğu için ciddi bir kerteriz noktası yoktur. Ya elektronik cihazlar vasıtasıyla yada kıyı şeridi takip edilerek girişi bulunabilir. Kıyıya yakın seyirde risk teşkil edecek bir su altı yapısı yoktur , derinlikler hep yeterlidir.
Girişte Doğu burnuna yakın girmek doğrudur. Batısında döküntüler vardır. Bu yüzden ağızın orta noktasının doğusundan girmek doğru olacaktır. Yani kabaca kerteriz alacak olursak ; koyun ağzının orta noktası ile doğu burnunun tam ortasından girdiğimizde altımızda 10 metre civarı su bulunacaktır. Giriş manevrasını hızlı yapmak lazımdır , biraz ağıra havalarda ağızda oluşan solugan düşük süratlerde dümen kontrolünü zorlaştırabilir. Girdikten sonra ise demirlemek için batı tarafını tercih etmek daha dorudur. Çünkü doğu ve güney tarafında gözle görülebilen kayalar mevcuttur.

Yanaşma, Demirleme:
Koya girildiğinde Ortalarda demirlemek doğru olacaktır. Yada teknemizin draftına göre iskandil ederek biraz daha kenarlara yaklaşabiliriz. Bunu yaparken verdiğimiz kaloma ve demir üstünde dönüş çapımızı doğru hesaplamalıyız. Demirdeki kayık içeride çok gezineceğinden dikkatli olmak zorundayız.
Ayrıca koyun içinde her mevsim doğudaki restaurantın önünden başlayıp , koy dairesi boyunca yatıya bıraktıkları barbunya ağları vardır. Derinlikten dolayı mantarları görülmektedir. Gündüz bir risk teşkil etmezler.

Tesisler:
Koyda her iki tarafta da restaurantlar mevcuttur.Doğu kıyısında küçük bir cami de vardır.

Diğer:
Cide ilçesine yaklaşık 10km. mesafede olduğu için. Koyun Doğusunda bulunan lokantanın bahçesinden yola çıkıp, sahil yoluna çıkılabilir. Yada Cide'den taksi çağırılabilir. Koyda yaşayan yerel balıkçılara ait küçük tekneler mevcuttur. Gerektiğinde destek alınabilir.
S/Y Bidarka / Fatih / İstanbul


"Son Denk Kayıkçısının Hatırasına"


https://sondenkkayikcisi.blogspot.com/